Zakaj javnost ne sme vedeti, kako se porablja denar za ograje ob meji
Srbsko podjetje Legi-SGS, ki ga je ministrstvo za javno upravo izbralo prek javnega razpisa, je na meji s Hrvaško že začelo postavljati novih 40 kilometrov panelne ograje. Po novem naj bi dolžina ograje, ki je postavljena prekinjeno vse od Obale do Pomurja, prvič presegla 200 kilometrov in tako dosegla kar tretjino celotne južne meje. Za dobrih 40 kilometrov ograje naj bi odšteli 4,8 milijona evrov.

Koliko so stale tehnične ovire, ki jih je država začela postavljati leta 2015 in 2016, pa še vedno ostaja zavito v skrivnost. Zavod RS za blagovne rezerve, ki bi moral na zahtevo Transparency International (TI) Slovenia te informacije obelodaniti, je namreč raje sprožil ustavni spor po tem, ko mu je objavo podatkov zaukazala tudi informacijska pooblaščenka.
"Skrivanje dokumentov o nakupu ograje se nadaljuje," so sporočili iz TI, kjer tudi pričakujejo, da bo upravno sodišče v tokratnem primeru odločilo dovolj hitro in omogočilo hiter dostop do informacij. »Skladno z mednarodnimi standardi je zapoznel dostop do informacij namreč enak zavrnitvi," so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot nič manj skrb vzbujajoče v TI Slovenia ocenjujejo dejstvo, da vlada nadaljuje onemogočanje dostopa do informacij, povezanih z nakupi t. i. tehničnih ovir, javnosti, saj je zavrnila zahtevek TI Slovenia po umiku stopnje tajnosti s sklepov vlade, ki spreminjajo ali dopolnjujejo program dela zavoda za blagovne rezerve, v delu, ki se nanaša na oblikovanje zalog varnostne žične ograje ali drugih zaščitnih ovir in so po navedbah TI Slovenia ključne za ugotavljanje smotrnosti in pravilnosti posla zavoda.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se