© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pod pritiskom
Čas branja 1 min.

Znano, kdaj bodo evropski poslanci glasovali o nezaupnici Ursuli von der Leyen


S.R.
2. 7. 2025, 20.03
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen naslednji četrtek v Evropskem parlamentu čaka glasovanje o nezaupnici.

Ursula von der Leyen
Profimedia
Ursula von der Leyen je pod pritiskom, a Komisija predvidoma vendarle ne bo padla.

Da bo usoda predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen prihodnji teden na tnalu evropski poslancev, je za Politico potrdilo več evropskih uradnikov. Razprava o njenem vodenju Komisije se bo začela v ponedeljek v Strasbourgu, kjer se bo morala pred evropskimi poslanci zagovarjati tudi sama. Sledila bo razprava, v kateri bodo svoje poglede na situacijo predstavili vodje političnih skupin v Evropskem parlamentu. Glasovanje o nezaupnici je nato na sporedu v četrtek.

Evropski parlament je o zaupnici oziroma nezaupnici Evropski komisiji nazadnje glasoval leta 2014, ko je bil na čelu Jean-Claud Juncker. Nezaupnica takrat po pričakovanjih ni bila izglasovana. Rušenje predvidoma ne bo uspelo niti tokrat, saj je večina političnih skupin že nakazala, da bodo glasovali zoper predlog. A vendarle gre za enega od pokazateljev, da je zoper vodstvo prisotne vse več jeze. V kolikor bi poslanci nezaupnico izglasovali, bi padla celotna Komisija in bi se začel zapleten postopek imenovanja novih 27 evropskih komisarjev, še poroča časnik.

Predlog nezaupnice je prejšnji teden vložil romunski poslanec Gheorghe Piperea iz skrajno desne politične skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) in je tudi zbral dovolj podpisov podpore. Piperea je predlog vložil zaradi tako imenovanega škandala »Pfizergate« med pandemijo covida-19 in zaradi »nezakonitega vmešavanja« v romunske predsedniške volitve. Predlog je na koncu zbral potrebnih 72 podpisov. Podpisali so ga poslanci skrajno desnih političnih skupin ECR, Domoljubi za Evropo (PfE) in Evropa suverenih narodov (ESN), pa tudi nekaj nepovezanih poslancev. Sprva sta ga podpisala tudi dva poslanca Evropske ljudske stranke (EPP), a sta nato po pritisku z vrha njunih strank podpisa umaknila.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.