Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Janez Janša z Okopi v dolenjski prestolnici


Besedilo in foto: L. Markelj
5. 6. 2014, 09.45
Posodobljeno
20:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jansa01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
JANSA01
jansa01_0001.jpg
Gosta je uvodoma pozdravila Sonja Črv iz Mestne knjigarne Novo mesto, Mladinska knjiga.

Janez Janša, eden najpomembnejših akterjev slovenske osamosvojitve, prvi obrambni minister v samostojni Sloveniji, nekdanji predsednik vlade in predsednik SDS, je sinoči v Mestni knjigarni Mladinske knjige v Novem mestu predstavil knjigo Okopi - Pot slovenske države 1991 -1994, ki jo je izdala Založba Mladinska knjiga. Z avtorjem se je pogovarjal urednik knjige Tine Logar, prisluhnilo pa jima je številčno občinstvo.

jansa04_0001.jpg

Gre za drugo, dopolnjeno izdajo knjige, ki po besedah Logarja skupaj z Janševo knjigo Premiki – tudi ta je dočakala ponovno izdajo - ostaja temelj in primarni vir za osvetlitev časa slovenskega osamosvajanja in obdobja po njem. Tako Premiki kot Okopi so doživeli velik odziv v Sloveniji, deležni pa so bili tudi velike pozornosti mednarodne javnosti.

Afera Depala vas ima odgovore

jansa07_0001.jpg
Janez Janša in Tine Logar.

V drugi izdaji Okopov zaradi zgodovinske verodostojnosti ni nobenih sprememb, so pa v novem poglavju 9. a objavljeni številni novi dokumenti, ki so ostali dostopni šele po izidu prve knjige in so kljub objavam na spletnih straneh širši slovenski javnosti ostali neznani.

»Ti dokumenti bistveno dopolnjujejo razumevanje ozadja afere Depala vas, in kažejo, kako se je z udbovskimi metodami skušalo vplivati na slovensko politiko, kako se je pripravljala zamenjava takratnega obrambnega ministra, ki sem bil jaz, kar se je tudi zgodilo,« je dejal Janša in poudaril, da je afera Depala vas vendar specifika v vseh aferah, saj je ena redkih, ki prinaša odgovore na vprašanja o ozadju, ki so bila nekaj časa neodgovorjena.

Janša to afero označuje kot klasično komunistično zaroto, katere osnovni orodji sta laž in prevara, knjigo Okopi pa ima za poskus odgovora na vprašanje, zakaj se je v Sloveniji tranzicija zataknila.

jansa03_0001.jpg

Avtor Okopov je spregovoril o vlogi Radenka Radojčića, specialista za propagandno vojno iz posebnega oddelka jugoslovanske protiobveščevalne službe, uslužbenca hrvaškega Centralnega komiteja in tajni sodelavec vojaške obveščevalne službe KOS, ki so ga slovenske strukture z Milanom Kučanom na čelu v zameno za protiusluge angažirale za odstranitev Janše kot moteče osebe.

Radojčić je vse razkril na zaslišanju na hrvaškem sodišču, a v Sloveniji ni nihče potem sprožil preiskave, ko je vse prišlo na dan, je spomnil Janša. Spregovoril je o načrtovanju državnega udara - ključni dokument, na voljo tudi v knjigi, je načrt za vzpostavitev izrednih razmer v Sloveniji, avtor katerega je nekdanji šef kriminalistične službe Mitja Klavora. Janša je prepričan, da se bo še marsikaj razjasnilo, ko bo Slovenija prišla do dela beograjskih arhivov, za kar si je naša država pod vodstvom prejšnjega direktorja Arhiva RS doc. dr. Vladimirja Žumerja že prizadevala, a je to preprečila takratna slovenska ambasada v Beogradu.

Pojasnil je tudi zanimivo razmerje med Kučanom in Janezom Drnovškom – slednji je vlekel poteze, v katere so ga prisili in je Janši nekaj ur pred glasovanjem o njegovi razrešitvi z mesta obrambnega ministra celo dejal, da če tega ne bi zahteval, bi moral odstopiti on.

Janša je na koncu obiskovalcem odgovarjal na vprašanja in na eno od njih, kdaj se bo v Sloveniji končala tranzicija, je ponudil zgovoren odgovor: »Mi vsi jo bomo morali dokončati. Prava pot v demokratični ureditvi pa so volitve.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.