V Črnomlju so pripravili mednarodni posvet o črnem močerilu




Konec tedna je bil v Črnomlju drugi mednarodni strokovni posvet z naslovom SOS proteus: varstvo črne človeške ribice in njenega habitata – 30 let po odkritju. Prvi dan so sodelovali strokovnjaki iz Evrope in predstavili najnovejša dognanja o človeški ribici, še posebej pa o črni človeški ribici.
Drugi dan pa je bila povabljena vsa zainteresirana javnost. Največji poudarek so namenili ogroženosti črne človeške ribice in predlagali nujne zaščitne ukrepe na vplivnem območju njenega habitata. Dr. Dušan Plut je dejal, da želi, da bi se črni proteus pojavil na biološkem in turističnem zemljevidu Evrope in da bi bil prepoznaven belokranjski simbol, kot so bele breze in bele narodne noše.
Andrej Hudoklin z novomeške območne enote Zavoda za varstvo narave je poudaril, da je črna človeška ribica biser nad biseri belokranjskega jamskega podzemlja, Gregor Aljančič iz kranjskega jamskega laboratorija Tular pa, da je veliko bolj ogrožena, kot so doslej domnevali. Mateja Strgulec iz KGZS Zavoda Novo mesto je dejala, da iz svoje prakse ne pozna primerov, da bi kmetje zavestno delali proti naravi, da pa je za varovanje narave pomembno izobraževanje in osveščanje kmetov ter dobra kmetijska praksa. Predsednik društva Proteus-Okoljskega gibanja Bela krajina Niko Šuštarič pa je predstavil pobudo društva za sprejem nujnih zaščitnih ukrepov na vplivnem območju habitata črnega močerila. Kot je dejal, jih čakajo še zahtevne naloge in bolj radikalni ukrepi. Predvsem pa bodo, kot je obljubil, naložili kar precej dela odgovornim v Ljubljani.
Za skrb za čim bolj čisto Belo krajino so se zahvalili dr. Dušanu Plutu in društvu Proteus.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se