Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zgrajeno v dvajsetem stoletju


I. Vidmar
11. 11. 2016, 14.15
Posodobljeno
14. 11. 2016 · 09:27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odkrita_arhitektura____001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Stane Bernik in Marija Ana Kranjc
odkrita_arhitektura____007.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Razstava
odkrita_arhitektura____002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Marijan Lapajne in Jovo Grobovšek

Marsikaj, kar je bilo zgrajeno v dvajsetem stoletju, so porušile bombe teh ali onih vojska, a precej stavb, ki so zrasle v obdobju od leta 1900 do 2000, v sebi nosi močan avtorski pečat in si zaslužijo tako strokovne obdelave z umetnostnozgodovinskega kot arhitekturnega vidika pa tudi zaščite kot kulturna dediščina in seveda primernega vzdrževanja in obnove. Raziskava arhitekture dvajsetega stoletja na območju Mestne občine Novo mesto, ki so jo v sklopu oktobrskih dnevov evropske kulturne dediščine opravile arhitektke Marija Ana Kranjc, Natalija Zanoški, Petra Ostanek in umetnostna zgodovinarka Marina Katalenić, je pokazala, da na območju novomeške občine stoji kar nekaj stavb, ki jim kaže posvetiti posebno pozornost in jih prej ali slej tudi zaščititi. Zbornik, ki so ga predstavili sinoči v Dolenjskem muzeju, in razstava v drevoredu pod Novim trgom, ki je nastala ob tej priložnosti, predstavljata začetek raziskovanja in primerne obravnave arhitekture dvajsetega stoletja na tem območju.

Med prvimi na spisku arhitekturno in kulturnozgodovinsko pomembnejših stavb v Novem mestu je leta 1903 zgrajeno poslopje okrajnega glavarstva, ki ji sledijo stavbe ljudske šole (danes OŠ Center), Gimnazije, Povhove tovarne (kasneje Novoteks), s katero se je v Novem mestu začel industrijski razvoj, železniški most in predor, cerkev v Prečni, ki je bila zgrajena v času, ko sta v njeni neposredni bližini še stala grada Luknja in Zalog (Breitenau), Pavličeva hiša na Ragovski 3 in drugi objekti. Posebne omembe je vreden načrt arhitekta Hermana Husa, ki je popisal stanje stavb v Novem mestu neposredno po vojni in na njem označil tiste, ki so jih ni mogoče obnoviti, so popolnoma porušene ali pa toliko poškodovane, da jih je treba podreti, stavbe, ki jih se jih da obnoviti in stavbe, ki niso bistveno poškodovane in so v dovolj dobrem stanju.

Povojni razvoj mesta je prinesel številne pomembne gradnje od tovarn kot sta bila IMV in Krka, kjer se je zaposlilo tudi precej priseljencev, zaradi katerih so po vrsti nastajala številna nova stanovanjska naselja, zrasli sta osnovni šoli Grm in Bršljin, zgrajena je bila nova bolnišnica, nov zdravstveni dom, Dolenjska galerija, avtocesta je pomembno vplivala na razvoj turizma, predvsem na Otočcu, kjer je bil obnovljen grad in zgrajeni hotel z moteli, ki so jih pred kratkim odstranili.

Avtorice so za knjigo in razstavo obdelale trideset objektov, približno tri na dekado, pri čemer so se opirale na gradivo, ki so ga našle v arhivu, davčnih knjigah ali pri avtorjih in lastnikih. Precej gradiva se je med selitvami, lastninjenji in stečaji izgubilo, zelo pomemben vir pa je bila tudi zapuščina arhitekta Jova Grobovška na Zavodu za varstvo kulturne dediščine. Zelo pomemben delež gradiva za razstavo in knjigo predstavljajo tudi zbirke fotografij v novomeški območni enoti Arhiva Slovenije in Domoznanskem oddelku in posebnih zbirkah Boga Komelja v novomeški knjižnici ter Dolenjskem muzeju.

Soavtorica knjige Odkrita arhitektura 1900-2000 v Mestni občini Novo mesto Marija Ana Kranjc je ob predstavitvi opozorila tudi na dejstva, s katerimi ne moremo biti zadovoljni. Precej stavb je namreč slabo vzdrževanih in v slabem stanju, kar je tako posledica težav z lastništvom kot tudi pomanjkanja denarja pa tudi volje. Opozorila je tudi na to, da je precej objektov sorazmerno novih in bi jih težko označili za kulturno dediščino, kar pa bodo slej ko prej postali, tako da je treba, kaj se dogaja z njimi, spremljati že sedaj. Poleg tega obstaja v Novem mestu kar nekaj prostorov, kjer se na mestu med vojno porušenih hiš vse do danes ni zgodilo nič, kar je izpostavil Jovo Grobovšek: "Pri Husovih luknjah je vprašanje, kdo trguje s temi zemljišči in kaj se dogaja, ko se pojavi investitor. Takrat je treba gledati na to, kaj stoji v neposredni bližini." Z novo gradnjo se namreč lahko značaj soseske oziroma zakrije poglede na sicer zaščiteno dediščino v sosedstvu. O tem se je treba pogovarjati in to mora biti zapisano v časopisu, treba je prepričevati, da se bodo ljudje zavedali dragocenosti dediščine. Kar ni zapisano v časopisu, tega ni," je še dodal Grobovšek.

Širši okvir raziskovanja stavbne in arhitekturne kulturne dediščine na Slovenskem je ob predstavitvi knjige na tradicionalni pravokotni mizi Društva arhitektov Dolenjske in Bele krajine predstavil umetnostni zgodovinar Stane Bernik, nekdanji dekan ljubljanske Akademije za likovno umetnost, ki se je tej temi podrobneje posvetil v knjigi Slovenska arhitektura dvajsetega stoletja.

Kranjčeva je izpostavila tudi problem avtorstva stavbne dediščine in varovanja ob obnovah, gradnji prizidkov in rekonstrukcijah. Arhitekt Marijan Lapajne je povedal, da je avtorstvo v tem primeru slabo varovano in izpostavil problem množične energetske sanacije objektov, ki s tem dobivajo nove, od tistih v načrtih precej različne fasade in s tem precej spremenjeno podobo. "Pri obnovah je zelo pogost problem tudi to, da je danes težko in marsikdaj celo nemogoče najti obrtnika, ki bi še znal in bil pripravljen nekaj narediti tako, kot je bilo narejeno nekoč. Zelo velik problem so na primer stara okna, ki so bila nekoč tudi prebarvana. Kako prepričati investitorja, da na belo pobarvano leseno okno ni enako kot belo plastično okno. Vprašanje pa je, kaj bi naredili projektanti pred 150 leti, če bi imeli tedaj na voljo materiale, kakršne imamo danes," se je vprašal Lapajne.

Kot je ob zaključku pravokotne mize rekla Kranjčeva, je zelo pomembno vprašanje, kako naprej, kako na pomembnost varovanja novejše dediščine opozoriti in kako ozavestiti javnost. Zato upa, da se bo začeto delo raziskovanja novejše dediščine nadaljevalo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.