Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Več kot tretjina pletenic zlatih


Besedilo in fotografije: R. N.
14. 2. 2016, 19.40
Posodobljeno
15. 02. 2016 · 19:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_7143.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_7143
img_7287.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Zmagovalni pletenici. Največ točk je dosegla Nada Lunder (levo), drugo mesto pa je osvojila Štefka Vidic.
img_7165.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Priznanja so podelili državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Tanja Strniša, predsednica zveze kmetic Slovenije Irena Ule in direktor novomeškega kmetijsko-gozdarskega zavoda Jože Simončič, ki stojijo poleg predsednice društva kmečkih žena Novo mesto
img_7161.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Številni so si z velikim zanimanjem ogledali, kaj vse je nastalo pod prsti spretnih in pridnih gospodinj.

V Prečni je ta vikend dišalo po kruhu, saj so gospodinje iz različnih koncev države, nekaj pa je bilo vmes tudi moških, v ocenjevanje prinesle skrbno pripravljene pletenice. Na že sedmi državni razstavi umetelno izdelanih pletenic, ki jo pripravljajo zveza kmetic Slovenije, društvo kmečkih žena Novo mesto, turistično društvo Straža in novomeški kmetijsko-gozdarski zavod, so jih letos v ocenjevanje prejeli 75.

"Takšne pletenice, kot jih vidimo tukaj na razstavi, so plod pridnih in spretnih rok," je povedala predsednica zveze kmetic Slovenije Irena Ule in dodala, da se s tem ohranja bogata dediščina našega podeželja.

Ravno to je bil tudi glavni namen te razstave. "Želimo obujati tradicijo naših babic in prenašati znanje, ki je skorajda šlo že v pozabo, na mlajše," je povedala Štefka Vidic, predsednica novomeškega društva kmečkih žena.

Pletenica je imela včasih večji pomen, kot ga ima danes. "To ni bil navaden kruh, temveč so ga imeli le za kakšna praznovanja in posebne dogodke, kot je bilo na primer rojstvo otroka. To je bil zdravilen kruh za izčrpano mamico po porodu. Danes je drugače, a še vedno je pletenica, za nekoga, ki ve, koliko truda je bilo vloženega, lahko izjemno darilo," je še dodala.

Ocenjevalna komisija, pravzaprav sta bili kar dve, saj je ena ocenjevala pletenice v obliki srca, druga pa v obliki štruce, tudi letos ni imela lahkega dela. "Čedalje več je estetsko dovršenih izdelkov. Ocenjevali smo zunanji videz, sem sodi oblika pletenice, barva skorje, potem smo bili pozorni na sredico, okus, prožnost, vonj, izgled in zahtevnost izdelave celotnega izdelka,« je dejala predsednica ocenjevalne komisije Valentina Žefran.

Podelili so 12 bronastih, 25 srebrnih in 28 zlatih priznanj. A najboljšo pletenico v vseh pogledih, ki je dosegla največje število točk, je prinesla Nada Lunder iz Vidma v občini Dobrepolje. »Nisem pričakovala takšnega uspeha, upala pa sem na zlato priznanje. Pečem, odkar sem upokojena, to je že dobrih 15 let. Nimam kakšnega posebnega recepta, kako narediti dobro pletenico. Sestavine, ki jih uporabim, nikoli ne tehtam, ampak vedno delam po občutku. Potrebno pa je delati z ljubeznijo in v mirnem okolju,« je povedala po razglasitvi rezultatov. Drugo mesto je osvojila Štefka Vidic, tretja pa je bila pletenica, ki jo je prinesla Sara Bizovičar.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.