Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slikajo z usti, nogami in celo z rokami


I. V.
5. 4. 2016, 07.35
Posodobljeno
06. 04. 2016 · 08:24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20160404_01079_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20160404_01079
20160404_01144_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Koprski slikar Vojko Gašperut Gašper ima za sabo že več kot sto samostojnih in več kot tristo skupinskih razstav, slika najraje krajino, predvsem primorsko, in tihožitja, večino slik pa kljub krizi še nekako proda in zanje, kot pravi, dobi vsaj toliko, da pokrije stroške.(Foto: I. Vidmar)
20160404_01150_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Da se marsikaj da, če ima človek le voljo in je vztrajen, dokazujejo paraplegiki slikarji, ki so se včeraj zbrali v društvenem središču Društva paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja v Šmihelu v Novem mestu. Eni še z rokami, drugi z usti in celo z nogami so slikali in njihove slike niso prav v ničemer kazale na to, da komu od slikarjev kaj manjka.

Društvo paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja je likovno delavnico za slikarje likovne sekcije Zveze paraplegikov pripravilo že petnajstič, že tradicionalno pa prireditev pripravijo v začetku aprila. "V Sloveniji se s slikarstvom ukvarja okoli petdeset članov društev paraplegikov, mnogi od njih slikajo z usti, nekateri celo z nogami. Likovne delavnice naše društvo pripravlja, da bi spodbudilo tudi svoje člane, da bi vzeli v roke čopiče in barve. Mnogi med njimi prej, dokler niso bili invalidi, niso slikali. Običajno začnejo pod nadzorstvom mentorjev in nekateri kasneje dosežejo zelo visoko raven in se uveljavijo tudi v mednarodnem okolju. Je pa naš namen, da se s tovrstnimi prireditvami predstavimo tudi širši javnosti. Tokrat smo v goste povabili tudi otroke iz osnovne šole, ki bodo lahko poskusili slikati z usti," je med likovno delavnico v Šmihelu povedal predsednik Društva paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja Jože Okoren.

Prve likovne delavnice slikarjev paraplegikov je pripravljala Zveza paraplegikov Slovenije, danes pa je pri nas tovrstnih delavnic vsako leto blizu petnajst, nekatere pripravljajo posamezna društva paraplegikov, druge so tudi na šolah in fakultetah. "Nam pri organizaciji kolikor se da pomagata tudi Javni sklad za ljubiteljske dejavnosti in novomeška občina, saj je treba pokriti kar nekaj stroškov - od mentorja do prehrane udeležencev delavnice in njihovih spremljevalcev," pravi Okoren.

Ob koncu vsake delavnice mentor z udeleženci pregleda ustvarjena dela, jih skupaj pokomentirajo in se pogovorijo. Izdali naj bi tudi zloženko, dogovarjajo pa se tudi o skupinskih razstavah v razstaviščih izven društvenih prostorov. Tako so v Novem mestu slikarji paraplegiki med drugim razstavljali tudi že v Galeriji Krka in v Kulturnem centru Janeza Trdine.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.