Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kajtna iz Šentjerneja spet v Novo mesto


I. V.
6. 3. 2015, 18.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20150305_24850_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20150305_24850
20150305_24900_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Simon Kajtna ob sliki White stripes. (Foto: I. Vidmar)

Akademski slikar Simon Kajtna, v Šentjerneju živeči in delujoči Doljanec, je sinoči odprl razstavo v novomeški galeriji Krka. Tokrat se predstavlja s tematsko precej raznolikim izborom slik, ustvarjenimi v zadnjih petih letih, med njimi pa na nek način izstopa letos ustvarjena White stripes, ki krasi tudi zloženko z vabilom na razstavo.

Simon Kajtna, ki ta čas v Novem mestu skupaj s še petimi člani društva likovnih umetnikov Dolenjske razstavlja tudi v Jakčevem domu, je otroštvo preživel v Dolu pri Hrastniku in v Rimskih Toplicah, po srednji šoli za računalništvo v Velenju pa se je najprej vpisal na Pedagoško fakulteto v Ljubljani in kasneje na Likovno akademijo, kjer je pri profesorju Andreju Jemcu diplomiral leta 1997. V času študija je prejel študentsko Prešernovo nagrado in Prešernovo nagrado za slikarstvo Univerze v Ljubljani. Živi in dela v Šentjerneju.

V svoji biografiji ima številne samostojne in skupinske razstave, v zadnjem času pa je med drugim razstavljal tudi v Nemčiji skupaj z Urošem Weinbergerjem in Mitjo Fickom na razstavi Umetniki iz Slovenije se predstavijo v Museum fur Abgüsse Klassischer Bildwerke v Münchnu lani, predlani pa na primer tudi na veleposlaništvu Združenih držav Amerike v Sarajevu.

Kajtno je v zloženki predstavil kustos Goran Milovanović, ki pa ga zaradi zdravstvenih težav na odprtju ni bilo, med drugim pa je zapisal tudi: Potrpežljivo plastenje slikarske površine v tehniki oljnega slikarstva, kateri ostaja Kajtna v svojem celotnem opusu dosledno zvest, prav gotovo do potankosti opredeljuje tudi avtorjevo likovno poetiko. Na prvi pogled njegov opus deluje motivno razpršen, toda njegove subtilne lirične upodobitve, ki pri gledalcu pogosto vzbujajo občutek rahlo melanholičnega, a poetičnega prostora iz bajk, združujejo avtorjevo iskanje absolutnega kot gledalčevo intuitivno prepoznavanje arhetipskih podob."


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.