Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Cepetavček bralček bere že 20 let


M. Ž.
20. 5. 2016, 13.25
Posodobljeno
24. 05. 2016 · 08:27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cepetavcek_bralcek01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
cepetavcek_bralcek44.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Na simpatični prireditvi so otroci predstavili, kako poteka bralni projekt pri njih. (Foto: M. Ž.)
cepetavcek_bralcek52.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
cepetavcek_bralcek13.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Slikanica, ki so jo izdali ob jubileju.
cepetavcek_bralcek78.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
V šolski knjižnici so otroci prisluhnili Ljobi Jenče.
cepetavcek_bralcek85.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V mirnopeškem vrtcu Cepetavček so včeraj popoldne obeležili 20 let projekta Cepetavček bralček. Začetki segajo v šolsko leto 1995/96, ko sta vzgojiteljici, ki sta vodili takratno malo šolo, vpeljali bralni projekt v vrtec. Na začetku sta sodelovala le dva oddelka najstarejših otrok, čez nekaj let pa se je razširil tudi v oddelke z mlajšimi otroki. Letos je tako Cepetavčka bralčka opravilo kar 171 od 184 otrok v vrtcu.

»20 let neprekinjenega izvajanja projekta Cepetavček bralček je dovolj dolga doba, ki nam pove, da ne gre za neko modno muho ampak za projekt, ki je pognal globoke korenine. To se zanesljivo ne bi zgodilo, če vzgojiteljice ne bi že na začetku, potem pa skozi vsa leta rasti v njem prepoznavale velike kvalitete, ki ima več razsežnosti. Prva je ta, da se otroci v vrtcu navajajo na uporabo in rabo knjižnega gradiva od najzgodnejšega obdobja dalje, poslušajo in spremljajo interpretacije pravljic in zgodbic ter sodelujejo pri njihovem poustvarjanju. Daleč najpomembnejša razsežnost projekta pa je, kar se dogaja doma, ko starši skupaj z otroki pregledujete slikanice, jim berete pravljice in zgodbice, se z njimi o pravljičnih junakih pogovarjate in skupaj z njimi vstopate v neznane in skrivnostne svetove. Vloga staršev pri razvijanju porajajoče pismenosti otroka v tem obdobju je neprecenljiva. Ne smemo zanemariti še ene dimenzije tega dogajanja. Ob skupnem branju, pogovarjanju in gledanju slikanic, se med starši in otroki utrjujejo vezi zaupanja in sodelovanja, otrokom pa privzgajajo delovne navade, ki so izjemno pomembne tudi v kasnejšem obdobju, ko otrok začne obiskovati šolo,« je v svojem nagovoru zbranim v avli šole poudaril ravnatelj osnovne šole Toneta Pavčka Danijel Brezovar.

Letošnje leto je bilo zavoljo jubileja še posebej posvečeno knjigi. »V začetku septembra so otroci izbrali imena za skupine, vse oddelke smo poimenovali po pravljičnih junakih. Ker se zavedamo pomena branja, smo večji poudarek namenili vsakodnevnemu branju pravljic tudi v vrtcu in v avli uredili pravljični kotiček. Z novimi knjigami smo obogatili vrtčevsko knjižnico in vse knjižne kotičke v oddelkih,« je naštevala vodja vrtca Irena Kozlevčar.

Jubilej so obeležili tudi z izdajo slikanice, ki so jo narisali otroci. Risbe otrok in zgodbice so nastale ob popotovanju lesene skulpture Cepetavčka po oddelkih, slednjih v slikanico sicer niso zapisali, pač pa so pustili prostor, na katerem lahko otroci skupaj s starši ustvarjajo svojo zgodbo ali narišejo svoje risbe.

Na prijetni prireditvi so otroci predstavili, kako poteka bralni projekt v vrtcu, nato pa so za vse pripravili še različne zanimive delavnice. Tako so se srečali s tiskarskim strojem, izdelovali knjižno kazalo in lutke, poslušali umetnost japonskega gledališča kamišibaj, spoznavali, kako berejo in pišejo slepi, se podali na lov za pravljicami v gozdu nad vrtec ali se prepustili pravljičnemu glasu Ljobe Jenče v šolski knjižnici.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.