Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Belokranjkini sladkorčki na senčni strani Gorjancev


I. V.
17. 1. 2015, 20.00
Posodobljeno
20:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20150116_20787_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20150116_20787

Jasmina Nedanovski je sinoči s svojimi sladkorčki posladkala novomeško galerijo Simulaker. V Novem mestu rojena Belokranjka, Gračanka se tokrat v dolenjski prestolnici predstavlja z nizom grafik, ki ga je poimenovala Instant.Zgodba, ki jo Jasmina pripoveduje v Simulakru se začne z dvema skodelicama in mobilnim telefonom, na katerem je na ekranu zapisan SMS "Vabim te na kavo" in smeškom, ki ga ljudje radi namesto ločila napišejo na koncu stavka.

Originalnim grafikam na eni steni Simulakra Jasmina na nasprotni steni postavlja na vrečkah kavnega sladkorja natisnjene motive s tudi nekoliko starejših grafik, vrečke z Jasmininimi grafikami pa so obiskovalcu galerije ponujene, da jih odnese domov, v steklenih zabojčkih pod odrom galerije.

Jasminina razstava bi bila morda lahko tudi kritika našega "instant" življenja in morda na nek način to tudi je, a je po drugi strani tudi prijazno povabilo umetnice, naj si z njenimi sladkorčki, tistimi pravimi in tistimi v obliki njenih grafik, posladkamo življenje.

Umetnico in njeno tokratno razstavo je ob odprtju v Simulakru predstavila kustosinja Marina Katalenić, ki je v predstavitvi med drugim zapisala, da med osrednjimi motivi v avtoričinem opusu izstopa podoba dveh skodelic. Ta se med drugim ponovi na grafiki »Instant life. Classic.«, ki nastopa tudi kot izhodišče pričujoče razstave.

Besedi instant težko najdemo vzporednico v slovenskem besedišču, zagotovo pa jo prepoznamo kot eno izmed gesel sodobnega življenjskega stila. V luči nuje po takojšnji ugoditvi vsaki potrebi (obenem pa nezmožnosti ločenja med potrebo in kaprico), ki ji je človek podvržen v potrošniški družbi, drobne potešitve niso le skodelice kave in bombončki, ampak tudi tiste najbolj intimne človeške vezi.

Kljub temu, da se nam ob Jasmininih motivih porajajo vprašanja o vrednotah sodobne družbe, smo daleč od tega, da bi avtorica moralistično privzdigovala obrv. Namesto da bi zavzela kritično pozicijo, se nam pridruži v našemu vsakdanu in nam ponuja sladkorčke, opremljene z navidez nedolžnimi komentarji - instantnimi modrostmi in prebliski. Na igriv in duhovit način nas tako nagovarja, da premislimo o lastnih mišljenjskih in vedenjskih vzorcih, sama pa ob tem dokazuje, da je klasična grafika, ob vseh medijih sodobne umetnosti, vse prej kot slepa ulica, je še zapisala Katalenićeva.

Jasmina Nedanovski se je po končani srednji grafični šoli vpisala na Pedagoško fakulteto v Mariboru, kjer je leta 2006 diplomirala pri profesorju Samuelu Grajfonerju. Leta 2010 je končala tudi magistrski študij pri profesorjih Branku Suhyju in Jožefu Muhoviču na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Poučuje na osnovni šoli v Metliki in redno sodeluje na likovnih kolonijah ter vodi likovne delavnice za otroke in odrasle. Je članica Društva likovnih umetnikov Dolenjske, živi in ustvarja pa v Gradcu v Beli krajini.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.