Židan v Novem mestu opozoril na razpise v kmetijstvu

##IMAGE-3349645##
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravlja letos več kot 20 razpisov z več kot 150 milijoni evrov razpisnega denarja, ki bodo na voljo za sofinanciranje projektov posameznih kmetov, zadrug ali drugih prosilcev. Skupaj naj bi ta naložbeni znesek presegel 350 milijonov evrov, je ob obisku v Novem mestu opozoril minister Dejan Židan.
Židan, ki se je dva dni v okviru rednega mesečnega regijskega obiska predstavnikov ministrstva mudil na Dolenjskem, je na novinarski konferenci povedal, da so nekatere razpise na pobudo nevladnih organizacij, zlasti kmetijsko-gozdarskih zavodov, sindikata kmetov in zadrug podaljšali za mesec dni.
V nadaljevanju se je dotaknil spreminjanja davčne zakonodaje in dejal, da njegovo ministrstvo pri tem zastopa predvsem koristi kmetijskega, gozdarskega in prehranskega sektorja, glede razprave pri aktualni spremembi pavšalne obdavčitve oz. katastrskega dohodka pa je poudaril, da od ministrstva za finance pričakujejo razumevanje pri tem, da zdaj ali v prihodnjih letih ni nobene možnosti za okrepljeno obremenitev kmetov in kmetijstva.
S koalicijo so se sicer načelno že dogovorili za prehodna obdobja, tako naj bi kmetje prihodnje leto plačali enako davka kot letos, do leta 2020 pa naj bi nadaljevali po stopnjevalni lestvici. Ministrstvo se tudi še pogaja glede višine normiranih stroškov, glede obremenitve pri vrtninah pa se zavzemajo za primerno pavšalno obliko.
Omenil je še vprašanje davčnih blagajn, za katere je ocenil, da je zelo pomembno, da se takoj začne z ovrednotenjem tega sistema in da se pri tem ne čaka vse leto. Sicer pa v kmetijskem resorju in na ministrstvu menijo, da bi se morali glede na to, da so med tekmeci domačih kmetov tudi Avstrijci, med možnimi izbirami nasloniti na tovrstni avstrijski model.
Ta namreč priznava izjemo za majhna društva, male pridelovalce in druge manjše oblike poslovne organiziranosti, ki ne presegajo 7500 evrov letnega gotovinskega plačila. Lahko pa bi se z upoštevanjem določene izjeme za tiste z najnižjimi dohodki naslonili tudi kakšen drugačen model, je predlagal minister.
Navedel je še, da so na ministrstvu letos že izplačali vseh 41,5 milijona evrov za ukrepe podpore na območjih težjega kmetovanja. Izplačali so tudi 135 milijonov neposrednih plačil, pred nekaj dnevi pa so izplačali enkratno pomoč kmetijam, ki jim gre najtežje, v znesku 2,7 milijona evrov.
Med temi je Židan navedel mlečne in prašičerejske kmetije in še dodal, da so začeli izplačevati tudi okoljska plačila v vrednosti 40 milijonov evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se