Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih


Senka Dreu
12. 12. 2020, 22.37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Novice o izbruhih najrazličnejših epidemij, ki v zadnjem času ogrožajo tako človeka kot živali, govorimo seveda o novem koronavirusu, ptičji gripi in afriški prašičji kugi, se sicer berejo že kot grozljivka ali, če ste malce vraževerni, kot kazen za kakšne pretekle grehe, pa vendar v resnici niso nič tako novega, le nakopičile so se in več pozornosti jim posvečamo.

1607607534_cg_divji_prasiči.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Včasih bi te bolezni poimenovali z eno besedo – kuga, kar afriška prašičja kuga (APK) gotovo tudi je. Sicer ni nevarna za ljudi, je pa skoraj vedno usodna za prašiče, saj proti bolezni ni ne cepiva ne zdravila. Kot je znano, jo večinoma prenašajo divji prašiči. Če se bolezen prenese na domače prašiče, to lahko pomeni veliko gospodarsko škodo.

Nevarnost grozi z vzhoda

Bolezen že leta grozi z vzhoda Evrope, kjer je tudi populacija divjih prašičev največja. Pravo paniko pa je v Nemčiji septembra povzročila novica, da so truplo okužene samice divjega prašiča našli tudi pri njih, in sicer nekaj kilometrov od meje s Poljsko v zvezni deželi Brandenburg. To je bil prvi odkriti primer APK v Nemčiji pri divjem prašiču, zaradi katerega so v veljavo nemudoma stopili nekateri začasni zaščitni ukrepi. Nemčija je že od prvih pojavov APK na zahodu Poljske vzdolž meje povečala nadzor ter začela graditi ograjo, ki bi preprečevala prehode divjih prašičev iz Poljske v Nemčijo, prav tako so na tem območju intenzivirali odstrel divjih prašičev. Kitajska je preventivno takoj prepovedala uvoz svinjine iz Nemčije. Bolezen se namreč lahko prenaša tudi preko človeka, ki virus svoji živali prenese z uvoženimi mesnimi izdelki.

Že pred tem, v začetku julija, pa so v Srbiji odkrili tri nove izbruhe APK pri domačih prašičih, in sicer v treh dvoriščnih rejah prašičev v okrožju Pirotski, na meji z Bolgarijo, kjer je bilo skupno ugotovljenih 12 okuženih prašičev.

Največ okuženih divjih prašičev na Poljskem in Madžarskem

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.