© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Trebnjem o energetski sanaciji hiš


lokalno
9. 10. 2007, 00.00
Posodobljeno
14:21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

e_forum.jpg

##IMAGE-2112023##

V Sloveniji bi bilo nujno potrebno izolirati vse stavbe zgrajene med letoma 1955 in 2000, s čimer bi za desetkrat znižali izgubo energije, je včeraj v Trebnjem v okviru ciklusa predavanj, ki jih oktobra in novembra po Sloveniji pripravljajo Slovenski E-forum, Društvo za energetsko ekonomiko in ekologijo in Slovenski ekološki sklad, povedal dekan novomeške Visoke šole za tehnologijo in sisteme ter direktor družbe Energotech Peter Novak. Ob tem je opozoril, da je dobro izolirane stavbe lažje ogrevati s soncem in toplotnimi črpalkami.

Poleg boljše izrabe energije bi bila obnova in izoliranje 700.000 slovenskih stanovanj izredna priložnost za mala in srednja podjetja, ki bi lahko omenjena dela opravljala naslednjih sedem do deset let in letno na novo zaposlila 4000 delavcev. Po Novakovih besedah bi bilo po sanaciji stavb potrebno zamenjati okna in začeti s sanacijo kotlovnic ter uporabo obnovljivih virov energije. Če bi se Slovenija začela s tem resno ukvarjati, bi potrebovali približno 228 milijonov evrov oz. tretjino zneska, ki ga Slovenija danes namenja za avtoceste. Avtoceste bodo povečevale porabo in onesnaženje, pri sanaciji stavb pa bi prihranili za naslednjih sto let, je ponazoril Novak.

Saniranje hiš bi življenjsko dobo stavb podaljšalo za sto let, kar pomeni, da bi bilo to vlaganje za naslednjo generacijo. Po analizah v Sloveniji glede na porabljeno energijo na osebo porabimo povprečno trikrat manj energije, kot jo porabijo npr. v ZDA. V okviru EU smo glede na energetske potrebe nekje v evropskem povprečju, vendar za dolar nove vrednosti porabimo trikrat toliko energije kot npr. Danska, zato Novak sklepa, da Slovenija za nadaljnji razvoj ne potrebuje več energije, temveč več znanja in pravilne uporabe.

Novak je tudi opozoril, da v primerjavi z zviševanjem porabe nafte uporaba obnovljivih virov v Sloveniji ostaja približno enaka. Izpust ogljikovega dioksida narašča, letno pa narašča tudi poraba električne energije, ki je v Sloveniji ne proizvajamo dovolj. Ob tem smo Slovenci po porabi elektrike v samem evropskem vrhu, razlog za to pa je nizka cena elektrike, je dejal Novak.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.