© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Uradno
Čas branja 3 min.

Odločitev je padla: v tem mandatu ne bo nepremičninskega davka


S.R.
4. 7. 2025, 14.35
Posodobljeno
15:12
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vlada je kot kaže dokončno opustila namero, da še v tem mandatu uvede davek na nepremičnine.

nepremičnina.jpg
MPA

Ministrstvo za finance ne bo nadaljevalo s pripravami na uvedbo davka na nepremičnine. Kot so pojasnili v izjavi za javnost, finance, so predpogoj zanje zakonodajni ukrepi za večjo pravno varnost vseh udeležencev na stanovanjskem trgu. obenem so izpostavili potrebo po povezovanju davčnih ukrepov s celovito stanovanjsko politiko, nujnost krepitve pravne varnosti tako najemodajalcev kot najemnikov ter opozorila glede možnih posledic obdavčitve v kontekstu visokih cen nepremičnin in najemnin.

Posledično so na ministrstvu sprejeli odločitev o celovitem in usklajenem pristopu k reševanju stanovanjske problematike s sodelovanjem vseh pristojnih resorjev. V izjavi za javnost so namreč navedli, da je treba pred uvedbo davčnih ukrepov izvesti določene ukrepe, ki so predpogoj za pripravo celovitih rešitev za stabilizacijo stanovanjskega trga. Pri pripravi teh rešitev sodelujejo z ministrstvoma za solidarno prihodnost in pravosodje ter še z nekaterimi drugimi resorji.

Kaj vse jih še čaka

Cilj je okrepiti pravno varnost lastnikov, ki so pripravljeni oddajati stanovanja, ter hkrati zagotoviti učinkovito zaščito pravic najemnikov, poroča STA. Po njihovih navedbah so nekateri ukrepi že vključeni v predlog novele stanovanjskega zakona, ki je v parlamentarnem postopku, a na finančnem ministrstvu preučujejo dodatne možnosti za hitrejše in učinkovitejše reševanje najemnih sporov. Za izpeljavo tega pa je pristojno ministrstvo za pravosodje.

Obenem so v pripravi tudi izboljšave sistema registracije najemnih pogodb, ki naj bi prispevale k večji pravni preglednosti in učinkovitejšemu nadzoru nad stanjem na trgu najemnih stanovanj, prek preprečevanja sivega trga in neformalnih razmerij, ki škodujejo zakonitemu poslovanju in socialni pravičnosti.

Urejeni podatki o najemnem trgu so namreč ključnega pomena za državo, saj omogočajo učinkovito izvajanje davčne politike, večjo pravičnost v obdavčitvi ter boljše načrtovanje stanovanjskih in socialnih ukrepov. Hkrati prispevajo k stabilnosti trga, saj spodbujajo spoštovanje zakonodaje ter zmanjšujejo možnosti za spore med najemodajalci in najemniki.

Vzporedno se nadaljujejo ukrepi stanovanjske politike, predvsem z zagotavljanjem večjega števila javnih najemnih stanovanj. Pozornost se po navedbah ministrstva namenja tudi spodbudam za čim prejšnjo pozidavo zemljišč, že namenjenih in ustrezno opremljenih za stanovanjsko gradnjo, ter poenostavitvi in skrajšanju postopkov za izdajo gradbenih dovoljenj.

Na ministrstvu za finance napovedujejo, da bodo tudi v nadaljevanju pri pripravi zakonodajnih rešitev, povezanih s to tematiko, ohranjali odprt in konstruktiven dialog z javnostjo, stroko in vsemi glavnimi deležniki. Dokler pa omenjene rešitve ne bodo uresničene, aktivnosti glede obdavčitve premoženja ne bodo nadaljevali.

Več kot 500 pobud, pripomb in predlogov

Spomnimo, prva javna obravnava o predlogu izhodišč za obdavčitev premoženja se je sicer končala že konec januarja, a je že takrat postalo jasno, da se obetajo spremembe, saj so na ministrstvu na predlog prejeli več kot 500 pobud, pripomb in predlogov. Največ kritik je bila deležno izhodišče, v skladu s katerim bi država obdavčila prazne nepremičnine in vse druge nepremičnin, v katerih lastnik ne prebiva. Deležniki so opozarjali zlasti na to, da v teh nepremičninah živijo starši ali otroci lastnikov, ali pa da ima lastnik zgolj eno nepremičnino, v kateri pa ne živi, ker dela v tujini ali v drugem kraju. Prav tako tisti, ki so podali pripombe, svarijo pred zvišanjem najemnin in opozarjajo na previsoko davčno stopnjo.

Predlog je sicer predvideval, da bi bila prva nepremičnina, kjer ima lastnik prijavljeno stalno prebivališče, ne glede na kvadraturo povsem oproščena davka. Preostale nepremičnine bi bile obdavčene v višini 1,45 odstotka posplošene tržne vrednosti po podatkih geodetske uprave. Lastnik bi se plačilu davka lahko deloma ali v celoti izognil, če bi nepremičnino oddajal v najem. Vlada je predlagala, da bi se davek od nepremičnine znižal za 25 odstotkov zneska napovedanih najemnin. Tako je želela spodbuditi oddajanje praznih stanovanj in povečati ponudbo na najemnem trgu.

Časnik Večer je sicer že takrat poročal, da naj bi se davčna stopnja po spremembi predloga sicer znižala na 1 odstotek, obenem pa naj bi uvedli več olajšav za fizične osebe.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.