Ukrepi po toči v vinogradih

##IMAGE-2227848##
Letošnje poletje je na območju regije že nekajkrat postreglo z neurjem s točo, na zadnje v soboto na območju Suhe krajine in Dolenjske. Kmetijsko-gozdarski zavod Novo mesto je objavil 'Ukrepe po toči v vinogradih':
Toča praviloma bolj prizadene listno površino kot grozdje, zato je pri večji škodi potrebno dodatno odstranjevati bolj poškodovane grozde, da zmanjšamo obremenitev. Poškodovane jagode namreč nimajo soka, pečke pa še vedno pomenijo veliko obremenitev za trto, ker se trudi, da bi dozorele.
Potrebno je tudi skrajšati zlasti bolj poškodovane rozge na šparonih, ki nimajo omembe vredne listne površine, da bo trta imela manj ran za zaraščanje, kar tudi predstavlja občutno breme. Na osnovi trsa pustimo daljše za rodni les le dve do tri rozge, odvečne (brez listov in tiste, rasle v senci) pa popolnoma odstranimo.
Zalistniki predstavljajo občutljivo površino in je potrebno bolj pravočasno in natančno škropljenje s krajšimi presledki, kar je odvisno od temperature, ter z učinkovitimi pripravki.
Odgnale zalistnike je potrebno delno redčiti in krajšati, v coni grozdja pa odstranjevati.
Mlada listna površina povzroča višjo količino kisline v grozdju zato moramo del zalistnikov čim prej odstraniti, da preostali rastejo hitreje in le te vršičkamo nad šestim do osmim listom.
Priporočamo odstranitev predebele rozge (popolnoma ali nad grozdom), ker so veliko breme in so neuporabne pri zimski rezi.
Uspešnemu odpravljanju posledic največ pripomore lepo toplo sončno vreme in pravočasna ter natančna izvedba zgoraj navedenih ukrepov.
Priporočamo tudi vestno ločevanje grozdja v trgatvi, da dobimo vsaj del pridelka primerne kakovosti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se