Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Poslovanje SiDG v prvem mesecu: največ sanitarne sečnje


M. L.-S.
9. 8. 2016, 15.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

miha_marence.jpg
M. L.-S.
V. d. direktorja SiDG Miha Marenče (Foto: M. L.-S.)

##IMAGE-3600293##

Družba Slovenski državni gozdovi – SiGD, ki je začela poslovati 1. julija letos, je v prvem mesecu svojega poslovanja postorila veliko za vzpostavitev samega delovanja družbe in njeno poslovanje, najbolj aktivni pa so bili, kot je povedal v.d. direktorja družbe Miha Marenče na prvi tiskovni konferenci novega državnega gozdarskega podjetja, ki ima sedež v Kočevju, na področju sečnje in spravila lesa.

Za sečnjo in spravilo lesa so prejeli 197 ponudb, po zaključku prvega kroga javnega naročila, v katerem so preverjali predvsem ustreznost in usposobljenost vseh prijavljenih na razpis, so pogodbo podpisali s 134 izvajalci, ki so predložili bančno garancijo za dobro izvedbo del, v okviru drugega kroga postopka pa so, kot je dejal, do sedaj izvedli skupno 110 posameznih javnih razpisov. Prav zaradi dvokrožnega oz. dvostopenjskega sistema izbire izvajalcev pa je bilo tudi, kot je dejal, kar nekaj nejasnosti in tudi nesporazumov.

»Družba SiDG je kot družba v lasti RS na tem področju zavezana zakonu o javnem naročanju, kar pomeni, da v drugem krogu, t.i. fazi odpiranja ponudb, iščemo najustreznejšega ponudnika. Ko prejmemo odločbe s strani Zavoda za gozdove, oblikujemo smiselne sklope oz. skupine in jih objavimo kot eno javno naročilo. Ko so ti sklopi oz. skupine oblikovane v javna naročila, pozovemo po posameznih območjih vse tiste, ki so kandidirali na teh posameznih področjih, ki jih je skupno 14, po elektronski pošti. Vsi zainteresirani nato oddajo ponudbo v pisni obliki v zapečateni ovojnici,« je pojasnil. Zapečatene ovojnice odpre komisija na določen dan in uro, pri čemur, kot je dejal, običajno počakajo z odpiranjem dva do tri dni, da se oblikuje ponudba, saj se mora tudi tisti, ki ponudbo odda, seznaniti, s kakšnimi pogoji se bo v samem gozdu, kar zadeva sečnje in spravila, soočal. Po odpiranju ponudb je, kot je dejal, odločitev izdana takoj, na podlagi tega se nato pripravi in podpiše pogodba in se dela lahko pričnejo. »Ta postopek je pomemben predvsem, kar zadeva razumevanja, da poteče tri do štiri dni od razpisa do samega podpisa pogodbe,« je dejal.

Glede sanitarnih odločb je povedal, da je SiDG samo v mesecu juliju prejela 798 odločb za posek skupno 106 tisoč m3 lesa, kar za polovico te količine pa samo v zadnjem tednu v juliju. »Da bi ta postopek hitreje tekel, smo se dogovorili, saj zakon to dopušča, da nam ZGS, ki bi nam sicer vročal odločbe v pisni obliki, te pošilja po elektronski pošti,« je dejal in dodal, da ko odločbo prejmejo, začne tudi teči rok, ki je tudi v sami odločbi naveden. Od trenutka, ko odločbo odprejo, pa, kot je že povedal, potrebujejo 3 do 4 dni, da pridejo do same pogodbe.

»Za prve tri tedne julija je večina sklopov povabil že končana ali vsaj v fazi dela,« je dejal in dodal, da so ponudbe, ki prihajajo za sanitarno sečnjo, zelo različne. »So v razponu od 9,89 do 43,50 evra,« je dejal in dodal, da je šlo pri najvišji ceni za pomoto, sicer pa znaša povprečna cena okoli 16 evrov na m3.

O odločbah za redno sečnjo je povedal, da je po prenosu vseh pristojnosti SiDG prejela t.i. A odločb za posek 39 tisoč m3 lesa. »Toliko lahko v okviru sečnje posekamo in tudi prodamo,« je dejal. Zaradi same dinamike del pa tudi želje, da se lahko tisti, ki so se prijavili ali podpisali okvirni sporazum v predelih, kjer poškodovanost od podlubnikov ni tako močna, usmerijo na ta področja, so julija objavili 15 javnih razpisov za posek 54 tisoč m3 lesa, naslednji razpis, da bodo lahko realizirali celoten letošnji posek, pa bodo objavili konec tega meseca.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.