Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Necenzurirano
Čas branja 1 min.

Nad sanacijo Šaleške doline bdijo stari znanci afere TEŠ6


L. T.
2. 4. 2025, 07.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Nadzor nad sanacijo Šaleške doline prevzemajo tudi osebe iz afere TEŠ6, vključno z Medvedom in Lahovnikom.

termoelektrarna šoštanj, teš 6
Šimen Zupančič
Po prvotnih napovedih iz leta 2006 bi moral novi, 600-megavatni blok v Šoštanju stati 655 milijonov evrov.

Sanacija Šaleške doline, ki bo stala vsaj milijardo evrov, je pod nadzorom delovne skupine, v kateri so tudi posamezniki, povezani z afero TEŠ6. Med njimi je nekdanji direktor Premogovnika Velenje Milan Medved, ki je bil leta 2019 pravnomočno obsojen zaradi oškodovanja družbe. V skupino ga je kot predstavnika opozicije imenoval velenjski župan Peter Dermol. Naloga skupine je spremljanje ukrepov pri zapiranju premogovnika in prestrukturiranju regije.

Poleg Medveda sta v skupini tudi Matej Lahovnik, nekdanji minister za gospodarstvo, in Franc Žerdin, nekdanji prvi nadzornik HSE. Oba sta imela pomembno vlogo pri projektu TEŠ6. Lahovnik je bil v času načrtovanja projekta med ključnimi političnimi akterji, Žerdin pa je vodil nadzornike HSE, ki so želeli preprečiti zamenjavo direktorja TEŠ Uroša Rotnika.

Medved je Premogovnik Velenje s slabimi poslovnimi odločitvami pripeljal na rob stečaja. Pod njegovim vodstvom je podjetje iz finančno stabilnega prešlo v dolžniško krizo, rešila ga je le državna intervencija. Leta 2019 je bil Medved obsojen na plačilo 130 tisoč evrov odškodnine zaradi spornega zakupa zemljišča, vendar je znesek poravnala zavarovalnica, medtem ko je Medved svoje premoženje pred tem prenesel na sorodnike.

Sporno je tudi Medvedovo sodelovanje pri projektu TEŠ6. Kot direktor premogovnika je napačno prikazoval ceno premoga, s čimer je omogočil odobritev državnega poroštva v višini 440 milijonov evrov. Hitro se je izkazalo, da je bila cena nerealna, kar je močno prispevalo k finančnemu polomu projekta. Parlamentarna preiskava je pokazala, da je bil Lahovnik med politično najbolj odgovornimi za TEŠ6, ki se je že ob začetku obratovanja izkazal za nasedli projekt.

Danes je TEŠ v državni lasti, njegova vloga pa omejena na proizvodnjo toplote, kar bo elektrarno v treh letih stalo dodatnih 400 milijonov evrov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.