Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kriza povsod
Čas branja 1 min.

Gospodarstvo ne pomni takšnih ekstremnih razmer


G.G./STA
16. 3. 2022, 14.19
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na trgu ni zaznati pomanjkanja energentov, je pa volatilnost pri cenah večja kot kadarkoli, ocenjujejo člani strateškega sveta Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za energetski prehod.

elektrika, daljnovod.jpg
Profimedia

Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je uvodoma povedal, da je trenutna geopolitična kriza energetsko krizo le še poglobila. Gospodarstvo je v položaju, kot ga ne pomni, saj se ekstremne razmere na strani energentov prenašajo tudi na transportne cene ter nestabilne, visoke cene in slabši dostop do surovin.

Uveljavitev zakona o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov v začetku marca je po njegovih besedah sicer "obliž na rano, vendar je podražitev energije od septembra lani mnogo višja od predvidene pomoči na osnovi obsega prihodkov in deleža stroškov energije v poslovnih odhodkih". Ne upošteva namreč nastale škode, ki so jo podjetja dejansko utrpela, so sporočili iz GZS.

Predstavniki industrije so izpostavili, da so svoje strateške načrte naravnali v smeri razogljičenja, povečevanja energetske učinkovitosti ter samozadostnosti, vendar pa se v tako izrednih spremenljivih razmerah odločajo zelo kratkoročno. Tudi v Sloveniji se podjetja že na dnevni osnovi odločajo, ali zaradi stroškov delovati s polno ali zmanjšano zmogljivostjo ali pa celo začasno zaustaviti proizvodnjo.

Strateški svet za energetski prehod pričakuje, da se bo vlada po objavi evropskih smernic za reševanje energetske krize in postopno odpravo odvisnosti od ruskega plina, nafte ter premoga REPower EU nemudoma odzvala z dodatnimi ukrepi in pomočjo gospodarstvu. Podpirajo predvsem spremembo metodologije oblikovanja cene električne energije, ki naj bi se razvezala odvisnosti od cene plina, danes glavnega razloga naraščajočih cen električne energije. Na dolgi rok pa si želijo uveljavitve uporabe instrumenta "izgradnje v javnem interesu" pri potrebni bodoči izgradnji novih proizvodnih virov obnovljivih virov energije, saj je umeščanje teh objektov v prostor velik problem tudi v Sloveniji.

Likvidnostne težave na strani distribucije

Glede ukrepa oprostitve plačila omrežnine za vse porabnike pa so na seji poudarili likvidnostne težave na strani distribucije ter izrazili zaskrbljenost zaradi zastoja predvidenih investicij v omrežja. Po besedah predsednika gospodarskega interesnega združenja distribucije Borisa Kupca bo ta ukrep vplival na distribucijo na dolgi rok.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.