CeROD znižuje ceno storitev


Danes so se na svetu županov Centra za ravnanje z odpadki (CeROD) v Novem mestu župani 15. občin, družbenic podjetja iz Dolenjske, Bele krajine in Posavja, seznanili s predlogom novega cenika. Direktor Franc Klobučar ugotavlja, da je možno ceno odlaganja odpadkov iz gospodinjstev znižati glede na cenik iz 2006, po katerem je treba za tono odloženih odpadkov plačati slabih 43 evrov.
Ob vseh podražitvah, ki smo jim priča od jeseni naprej, je predlog o znižanju cene vreden pozornosti.
Predlagano znižanje za evro po toni odloženih odpadkov na deponiji v Leskovcu omogoča denar, ki ga CeROD dobi za prevzem gospodinjskih odpadkov iz občine Maribor. Z njim se pokriva renta za KS Brusnice, dogovorjena ob potrjevanju lokacije deponije. Klobučar je s soglasjem skupščine podjetja namreč lani marca podpisal štiriletno pogodbo za odlaganje mariborskih odpadkov na leskovški deponiji. Sevniška članica Občinskega sveta Meri Kelemina je na to temo sicer postavila županu Kristijanu Jancu poslansko vprašanje, saj je mnenja, da bo imela deponija s sprejemanjem odpadkov iz drugih območij krajšo življenjsko dobo od načrtovane projekcije za količino odpadkov zgolj iz območja ustanoviteljskih regij.
Franc Klobučar kot razlog, da je tudi svet županov podprl začasni dovoz odpadkov od drugod, navaja obveznosti CeROD-a do KS Brusnice, ki znaša okvirno 4.956.000 evrov. Gre za sofinanciranje celotne infrastrukture v krajevni skupnosti, ocenjene na 8.356.000 evrov. Od tega je ministrstvo za okolje že prispevalo 1.700.000 evrov, enak znesek obljublja še ministrstvo za promet, razliko pa je dolžan financirati CeROD. Ta strošek bi bilo potrebno vključiti v ceno , ki jo za odvoz odpadkov zaračunavajo občanom.
Klobučar pravi, da Mariborčanom odlaganje odpadkov zaračunavajo po 60% višji ceni kot za uporabnike na območju občin družbenic. Izračun kaže, da bo iz tega vira v štirih letih obveznost do KS Brusnice v celoti poplačana, zato lahko ustanoviteljice CeROD-a svojim občanom zagotavljajo sprejemljivo ceno odvoza odpadkov.
Da dodatno prevzete količine ne bi vplivale na življenjsko dobo novega odlagališča, so v letu 2006 z nekaj posegi za eno leto podaljšali predvideno uporabo starega odlagališča. Ker so odpadke iz Metlike, Krškega in Sevnice začeli v Leskovcu odlagati z enoletnim zamikom, je bil tudi na ta račun dosežen »prihranek« volumna novega odlagališča.
Na svetu županov je bilo danes med drugim izpostavljeno še vprašanje različnih stroškov končno deponiranih gospodinjskih odpadkov po občinah, ki so ne glede na enako ceno za tono odloženih odpadkov različni. Komunalna podjetja iz občin blizu deponije imajo nižje prevozne stroške, obrobje Bele krajine in Posavje pa večje. Zakon ne dopušča, da bi se te razlike vgrajevale kot pavšal v ceno odloženih odpadkov.
CeROD je zgrajen šele v prvi fazi, kar pomeni zgolj za odlaganje odpadkov, ne pa tudi predelave. Linija za sortiranje suhih frakcij in sistem za predelavo je ocenjena na 25 milijonov evrov. Podjetje je že izdelalo projektno dokumentacijo in z njo kandidiralo za kohezijska sredstva, vendar je bila njihova kandidatura zaradi pomanjkanja evropskih sredstev pomaknjena v novo finančno perspektivo. Klobučar pravi, da sedaj projektno dokumentacijo dopolnjujejo še za energetsko izrabo deponijskih plinov in čistilno napravo za odpadne vode iz deponije. Na razpis se bodo prijavili marca in če bodo uspešni, bi bil Center za ravnanje z odpadki lahko v celoti opremljen leta 2010.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se