Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Cerod 2 bo močno udaril po žepu


dolenjski-list
B. Blaić
9. 5. 2011, 15.25
Posodobljeno
10. 05. 2011 · 18:33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cerod.jpg
Ne deponiji v Leskovcu (na fotografiji) bi rada novomeška občina v sodelovanju s partnerskimi občinami in družbo Cerod do leta 2014 zgradila skoraj 23 milijonov evrov vreden obrat za mehansko in biološko obdelavo, celoten projekt Cerod 2 pa je vreden 32,5 milijona evrov. (Foto: T. J. G.(arhiv DL)

##IMAGE-3453073##

Mestna občina Novo mesto je na ministrstvo za okolje konec aprila oddala dopolnjeno vlogo za sofinanciranje projekta Cerod 2, ki predvideva obrat za mehansko-biološko obdelavo (MBO), čistilno napravo za izcedne vode, opremo za energetsko izrabo plina ter potrebno prometno ureditev. Celoten projekt je ocenjen na 27 milijonov evrov oz. 32,5 milijona evrov z DDV.

Odločbo o sofinanciranju mestna občina pričakuje do konca junija, čemur bi sledila izbira izvajalca del, z gradnjo pa bi pričeli leta 2012. Cerod 2 bi bil končan do leta 2014, poskusno obratovanje MBO pa načrtujejo za leti 2014 in 2015.

Največji strošek projekta Cerod 2 predstavlja gradnja MBO, ki naj bi stal skoraj 23 milijonov evrov. Nekaj manj kot 19 milijonov evrov naj bi za investicijo dobili iz evropskega kohezijskega sklada, državni proračun bi zagotovil 3,3 milijone, dobrih 10 milijonov pa občine Dolenjske, Posavja in Bele krajine.

Po besedah Slavka Janežiča, ki na družbi Cerod vodi projekt nadgradnje te regijske deponije, bi iz zbranih mešanih komunalnih odpadkov v obratu MBO izločili približno dve tretjini skupne mase odpadkov (predvsem odpadne embalaže), cena predelave v obratu pa bo znašala 54 evrov na tono.

Ob 43 evrih, kolikor jih Cerod že zdaj zaračuna za tono odloženih odpadkov, bo ta regijska deponija komunalnim podjetjem, s tem pa posredno tudi gospodinjstvom,  za tono odpadkov po izgradnji MBO zaračunala nekaj manj kot 100 evrov.

Pri tem velja izpostaviti, da ministrstvo za okolje pripravlja paket predpisov, ki med drugim zahteva obvezno ločeno zbiranje odpadkov na izvoru. Po novem naj bi tako v Sloveniji poleg mešanih komunalnih odpadkov od vrat do vrat ločeno zbirali tudi odpadno embalažo in biološki odpad, na t.i. ekoloških otokih pa še papir in steklo.

Ko bo sistem zaživel, bodo slovenska gospodinjstva iz skupne mase komunalnih odpadkov izločila vsaj polovico, po nekaterih ocenah pa celo več kot dve tretjini odpadkov. Količina odpadkov, ki jih bodo na Cerod v prihodnjih letih pripeljala lokalna komunalna podjetja, se bo tako precej zmanjšala, saj trenutno na našem območju v povprečju izločimo vsega 20 odst. odpadkov. Kot priznava Janežič, bi bila cena obratovanja MBO v tem primeru najbrž še višja.

Več o teh in podobnih vprašanjih bomo spregovorili na okrogli mizi Dolenjskega lista z naslovom Ločeno zbiranje odpadkov in njihova nadaljnja uporaba, ki bo v petek, 13. maja, ob 11. uri v mali dvorani Kulturnega centra Janeza Trdine.

dl_nova_cerod.mp3

STUDIO D: Direktor novomeške občinske uprave Borut Novak o projektu Cerod 2


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.