Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vajeništvo: kdo bo prevzel (finančno) breme


Dženana Kmetec
26. 1. 2017, 22.55
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pripombe gospodarstvenikov, povezane s slovenskim šolskim sistemom, se največ krat nanašajo na pomanjkanje praktičnega znanja dijakov po zaključku šolanja. Tudi zato bodo v šolskem letu 2017/2018 postopno začeli vključevati vajeništvo v šole, najprej v štiri srednješolske programe. Nekatera pomembna vprašanja – o statusu in delovnopravnem položaju vajenca ter razmerju in porazdelitvi odgovornosti med delodajalcem, šolo in vajencem – pa ostajajo nerešena.

1485437777_cg_vajenistvo.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ta mesec je vlada sprejela predlog zakona o vajeništvu, ki naj bi izobraževanje mladih približal potrebam delodajalcev, kar je možno le z vzpostavitvijo še tesnejše povezave med obema sistemoma. »Namen zakona je, da vzpostavimo čimprejšnjo poklicno socializacijo mladih. Vajeništvo je izjemno pomemben projekt, s katerim iščemo nove možnosti in priložnosti v luči zaposlovanja mladih in tudi izobraževanja in usposabljanja na način, ki je čim bližji trgu dela in potrebam delodajalcev,« pravi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

Prve vajence bodo septembra letos poskusno vključili v štiri programe srednjega poklicnega izobraževanja: oblikovalec kovin – orodjar, kamnosek, mizar in gastronom–hotelir. Postopno nameravajo vajeništvo z leti uvajati še v druge programe. „Kot določa zakon, bo imel vajenec status dijaka, ki se usposablja na delovnem mestu najmanj 50 odstotkov izobraževalnega programa. Vključitev v vajeništvo po predlogu zakona ni obvezna ne za delodajalce ne za dijake. Vključeni bodo tisti delodajalci, ki bodo imeli prosta vajeniška delovna mesta in bodo za izvajanje vajeništva izpolnjevali vse zahtevane pogoje,“ pojasnjujejo na pristojnem ministrstvu. Po njihovi oceni se bo v treh letih skupno v te programe vključilo okrog 600 vajencev.

Razmerje šola – vajenec – delodajalec

Odprta dilema: kdo bo plačeval prispevke za delo v času vajeništva

Kako mlade ozavestiti, da to niso le „umazana“ dela

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.