V Krškem o financiranju razvojnih projektov


Na krški občini so konec prejšnjega tedna pripravili delavnico o financiranju razvojnih projektov.
Problemi njihovega financiranja namreč lahko postanejo s pravo informacijo tudi podjetniški izzivi. Delavnice v organizaciji Podjetniškega centra Krško se je udeležilo več kot 40 podjetij iz vseh štirih občin regije Posavje. Predstavili so podporno okolje podjetništvu, tako na državni kot lokalni ravni, z namenom izkoristiti spodbude, ki jih namenja država in EU za hitrejši razvoj gospodarstva na regionalni ravni.
Direktor Podjetniškega centra Krško Franc Črešnovar je udeležencem na kratko predstavil izkušnje prijavljenih vlog na prve razpise za finančno perspektivo 2007 - 2013. Poseben poudarek je bil na težavah, s katerimi se srečujejo podjetja in svetovalne institucije pri samih prijavah na razpise. Na podlagi le teh so bile udeležencem podane smernice, kako pripraviti prijavo, da bo administrativno ustrezna in vsebovala rdečo nit skozi vsebino.
Direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič je nazorno predstavila tekoče razpise, za katere pa so sredstva v večini že porabljena. V letu 2007 so prejeli čez tisoč prijav, od tega skoraj polovico za nabavo tehnološke opreme. Subvencijo bo prejela le tretjina prijavljenih projektov, saj je finančnih sredstev za dobro pripravljene vloge občutno premalo. Direktorica je informativno najavila tudi dinamiko objav razpisov za leto 2008, kar je bila predvsem uporabna informacija za podjetja, ki razmišljajo o različnih investicijah v bližnji prihodnosti. S svojim prispevkom je sprožila zanimivo diskusijo, udeleženci delavnice pa so si bili enotni, da je na voljo premalo finančnih sredstev, da bi bili vsi dobri projekti upravičeni do nepovratnih sredstev. Izpostavili so problematiko, da so pogoji razpisa zahtevni tudi glede zaposlovanja, kar pa je včasih v nasprotju s podjetniško logiko racionalizacije procesov z nabavo nove tehnološke opreme in s tem zmanjšanja stroškov dela.
Svoje storitve za podjetja so predstavili tudi predstavniki bank in sicer Nova ljubljanska banka in SKB banka, ki sodelujeta s Slovenskim podjetniškim skladom in Podjetniškim centrom Krško. Banke imajo pomembno vlogo pri prijavah na razpise, saj mora podjetje imeti za investicijo zaprto finančno konstrukcijo, ki jo dokazujejo s potrdilom oz. izjavo banke.
Na kratko je bila predstavljena vloga Javne agencije za podjetništvo in njeni programi (JAPTI). Podjetja lahko za namen prijave na razpise koristijo storitve JAPTI-ja preko Podjetniškega centra Krško s tako imenovanim Programom vavčerskega svetovanja. Ta podjetjem omogoča do 50% subvencioniranje svetovalnih storitev in je dodatna vzpodbuda, da se odločijo za strokovno podporo pri zahtevanih prijavah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se