Stavka gostincev: Novodobno suženjstvo z mizernim plačilom
Pomanjkanje kadra, nizke plače, težki pogoji dela in kršitev delovne zakonodaje so razlogi, da so v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGIT) na okopih. Sprožili so peticijo Za boljše plače in boljše delovne pogoje ter napovedali stopnjevanje aktivnosti, če ne bodo uslišani, pa so pripravljeni tudi stavkati.

Generalna sekretarka SGIT Breda Črnčec je dejala, da je najnižja osnova bruto plača v dejavnosti 529 evrov bruto, povprečna plača pa je lani znašala 1.330 evrov bruto in s tem le 67 odstotkov povprečne plače v gospodarstvu. »To ni samo sramota, to je kršitev osnovnih človekovih pravic. Takšne plače ustvarjajo revščino zaposlenih in revne bodoče upokojence. Čeprav delavec ne more dobiti nižje plače od minimalne, se mu vsi dodatki obračunajo od te nizke osnovne bruto plače in tako za nadurno, nedeljsko in praznično delo prejme zgolj nekaj centov plačila, kar je skrajno poniževalno.«
Država kot največja mačeha
Zato se sindikalisti za dvig plač in novo kolektivno pogodbo že več mesecev pogajajo s predstavniki sekcije za gostinstvo in turizem pri Združenju delodajalcev Slovenije in Turistično gostinski zbornici Slovenije, ki pa doslej niso prinesla še nobenega napredka. Zahtevajo zvišanje I. tarifnega razreda s 529 evrov bruto na raven minimalne plače, ki je letos pri 1.074 evrov bruto, ter zvišanje povračila stroškov prevoza na delo in prehrane skladno z veljavno uredbo. A delodajalci se ne strinjajo z nobeno od njihovih zahtev, čeprav z izjemo koronskega leta 2020 beležijo rast prihodkov in dobička. »Medtem ko so se številni zaposleni že znašli na pragu revščine, je turizem lani ustvaril 1,57 milijarde evrov prometa in 45 milijonov evrov čistega dobička,« je kritična Črnčečeva.
Znova se je izkazalo, da je država največja mačeha, saj so po podatkih sindikata najslabše plačani ravno delavci v družbah, v katerih ima svoje deleže država, prav tako je tam po podatkih inšpektorjev največ kršitev delovne zakonodaje.
Svetle izjeme: kuhar plačan skoraj kot učitelj
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se