Spodnje Podravje: Starejši in invalidi bodo za uro oskrbe plačevali še več
Ena izmed pristojnosti občin je zagotavljanje mreže javne službe za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Sem spada tudi pomoč na domu, ki pa se v številnih občinah Spodnjega Podravja v tem času draži. Kako zelo bo udarila po žepu posameznika, ki tovrstno pomoč potrebuje, pa je odvisno tudi od tega, koliko bo k povišanemu plačilu, ki ga zahteva CSD Spodnje Podravje, primaknil posamezni občinski proračun.

Do pomoči na domu so upravičeni posamezniki, ki štejejo 65 let in več, trajno bolni in invalidi. V sklopu pomoči posamezniki koristijo pomoč tako pri najosnovnejših opravilih kakor tudi pri negi. Pomoči pa lahko koristijo do 20 ur na teden. Storitev je opredeljena kot javna služba, ki jo občine zagotavljajo v sodelovanju z različnimi ponudniki. Center za socialno delo (CSD) Spodnje Podravje to storitev zagotavlja za kar 14 občin na območju Spodnjega Podravja. Asistenco na terenu v tem času izvaja 18 strokovno usposobljenih oskrbovalk, ki s svojim delom vsem posameznikom omogočajo, da svoje življenje živijo v lastnem domu v domačem kraju. Stroške storitve delno nosijo občine, delno uporabniki sami. Vsakršne spremembe cene za storitev tako romajo tudi pred občinske svete, ki dane predloge preučijo in o njih odločijo.
Nekatere občine podražitev blažijo z višjimi subvencijami, druge ne
Zaradi povečevanja vseh stroškov je bil CSD v zadnjem času primoran ponovno povišati t. i. ekonomsko ceno storitve. Predlagana urna postavka za pomoč na domu ob delavnikih po novem znaša 19,82 evra. Občine so pri tem dolžne zagotavljati sofinanciranje vsaj v višini 50 % (ali več). Razlike v ceni pa bodo najbolj udarile po žepu uporabnike pomoči na domu, kjer občine sofinancirajo storitev v najnižji možni meri. Občinski sveti v Cirkulanah, Zavrču, Gorišnici in v Kidričevem so že odločili, da bo delež sofinanciranja natanko 50 %, podražitev za uporabnika pa bo znašala dodatnega 0,68 evra na uro pomoči na domu ob delovnih dneh. Če bo uporabnik pomoči koristil v največji možni meri, torej 20 ur na teden, kar pomeni približno 80 ur na mesec, bo za storitev plačal 54,4 evra več kot poprej.
Za 80 ur pomoči v eni občini 320, v drugi pa 793 evrov!
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se