»Smo tržišče, na katerega se plasirajo viški«
Vse več je ljudi, ki pri nakupih spremljajo in primerjajo cene živil, pri tem pa, če si to seveda le lahko privoščijo, ne posegajo več po najcenejših izdelkih, ampak gledajo tudi na kakovost in izvor. Tako jim je že dolgo jasno, da kilogram pravega medu ne more stati samo tri evre in da bo treba za liter dobrega olivnega olja odšteti kar nekaj evrov.

Pred dnevi pa nas je bralec opozoril na nizke cene sirov, ki jih v akcijah ponujajo trgovci. »Kar prestrašim se, ko vidim, koliko stanejo razni trapisti, gaude in ementalci. Če vemo, da za kilogram sira potrebuješ približno deset litrov mleka, mi namreč ni jasno, kako se nekomu splača prodajati sir za ta denar, ki ga zanj zaračuna trgovec, ob tem pa pokriti stroške surovine, njene predelave, dela … Ne gre mi skupaj.«
Slovenske odkupne cene mleka so se po veliki mlekarski krizi, ki je pred štirimi, petimi leti zajela evropsko mlekarsko industrijo, v letu 2018 in 2019 v zadovoljstvo proizvajalcev izboljšale. V letu 2018 so znašale tudi več kot 36 centov za liter, konec lanskega leta celo 37 centov, s čimer so dosegle in presegle evropsko povprečje. A je epidemija novega koronavirusa znova vse postavila na glavo. Zaradi spomladanskega lockdowna, ko so bile meje zaprte, potrošnja pa je upadla, so kmetje za liter mleka dobili samo še od 2,9 do 31,4 centa, po zadnjih podatkih statističnega urada je avgustovsko povprečje znašalo 31 centov.
Siri s prenizkimi cenami so uvoženi iz tujine
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se