Slovenija: Kmetje želijo biti izvzeti iz zakona o odpadkih
Že poleti naj bi proizvajalci prevzeli večjo odgovornost za embalažo, v kateri prodajajo svoje izdelke. V pripravi je namreč nov zakon o odpadkih, ki pa že razburja kmete. Ti želijo biti iz njega izvzeti, saj se v kmetijstvu plastika skoraj ne uporablja, odpadkov iz lesa, papirja in stekla pa po njihovem mnenju ne moremo enačiti s plastiko.

Na ministrstvu za okolje pripravljajo poseben zakon o odpadkih. Minister Jure Leben je pripravil nekaj možnih rešitev, ob tem pa se je jasno zavzel za to, da se zniža prag za plačevanje embalažnine s 15 ton odpadne embalaže letno na ničlo. »Vedeti moramo, da za tisto, kar damo na trg, odgovarjamo,« je dejal Leben. Se pa je zavzel za uvedbo meje, do katere bi zavezancem država poenostavila poročanje o dani embalaži na trg.
Na kmetijsko-gozdarski zbornici si želijo, da bi bila kmetijska dejavnost iz tega izvzeta. »Uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo določa obveznosti za vsa podjetja, ki dajejo prvič v promet embalažo na slovenski trg, ta obveznost velja tudi za kmetije, ki imajo registrirano dopolnilno dejavnost na kmetiji, a to se nam ne zdi prav,« pravi Robert Peklaj iz KGZS in predlaga, da bi bila kmetijska dejavnost obravnavana drugače. »Kmetijska dejavnost mora biti izvzeta iz sistema razširjene odgovornosti upravljanja z odpadno embalažo. Pri primarni pridelavi gre namreč za relativno majhne količine embalaže in pogosto za naravne materiale,« menijo na zbornici.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se