Razlike zaradi podražitev občinskih gradenj država ne prevzema
Občine v supervolilnem letu napovedujejo nova večja vlaganja v infrastrukturo, ki jih bodo financirale tudi s pomočjo državnih sredstev, na drugi strani pa gradbinci občutno dvigujejo cene materialov in storitev, zaradi česar številnim sivijo lasje.

Bežen pogled proračunov tudi spodnjepodravskih občin kaže, da so si številni v volilnem letu zadali visoke cilje in ambicije. Transferni prihodki, ki jih načrtujejo pridobiti iz države in EU za projekte, ter planirani investicijski odhodki letijo v nebo, številne občine so za letošnje leto sprejele rekordne proračune. Kot kaže, pa bodo voditeljem lokalnih skupnosti v letu, ki naj bi bilo močno glede gradbenih projektov, nemalo sivih las povzročale podražitve gradbenih materialov in storitev. Številni namreč že poročajo o hitrem naraščanju cen, še posebej armaturnega železa, lesa, narasla je tudi cena bitumena, ki je glavna sestavina asfalta, cene pa naj bi po nekaterih napovedih še rasle. Kljub višjim cenam pa je zaradi obilice dela težko dobiti izvajalce.
Preverili smo, kaj bo z občinskimi projekti, ki se bodo zaradi zvišanja cen materialov podražili in jih v predvidenem znesku sofinancira država. Bo prevzela tudi sorazmeren del morebitnih podražitev? Na naše vprašanje na infrastrukturnem ministrstvu, ki sofinancira projekte v okviru izvajanja evropske kohezijske politike 2014–2020 (predvsem pri investicijah v trajnostno mobilnost in energetske prenove objektov), odkimavajo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se