Razlike v plačah med državami na Balkanu in Slovenijo vse manjše
Slovenski delodajalci se že desetletja zanašajo na delovno silo, ki k nam prihaja z območja nekdanje Jugoslavije. A zaradi vse manjših plačnih razlik se bo Slovenija vedno težje zanašala na pritok novih delovnih moči.

V Sloveniji se na številnih delovnih področjih pojavlja pomanjkanje delovne sile. V zadnjih mesecih se je s pomanjkanjem ustrezne delovne sile srečalo več kot 50 % delodajalcev. Zaradi slabe demografske slike pa je vedno bolj jasno, da potrebujejo delodajalci tudi tujo delovno silo. Največje težave z zagotavljanjem delavcev so v gostinstvu, zdravstvu in socialnem zdravstvu. Primanjkuje nam varilcev, voznikov težkih tovornjakov in vlačilcev, zidarjev, orodjarjev, ... Za vse omenjene poklice iščemo delovno silo tudi v tujini. S Srbijo ter Bosno in Hercegovino imamo za delavce, ki želijo opravljati omenjena dela, sklenjen poseben dogovor, ki omogoča hitrejšo zaposlitev brez večjih birokratskih ovir.
V južnih sosedah so se plače bistveno zvišale
Povprečna neto plača v Sloveniji je sicer 1.236 evrov, glede na statistične podatke, ki jih zbirajo statistični uradi posameznih držav, pa je povprečna neto plača preračunana v evre na Hrvaškem 974 evrov, v BiH 800 evrov, Srbiji 637 evrov in Severni Makedoniji 725 evrov. V vseh državah so se plače v zadnjem letu znatno zvišale.
V Srbiji je bila leta 2013 povprečna plača 348 evrov, danes je, kot rečeno, 637 evrov. V Bosni se je januarja minimalna plača z dodatki dvignila na 366 evrov, na Hrvaškem se povprečna plača bliža meji 1.000 evrov. Ko primerjamo podatke o plačah, je treba omeniti, da je življenje v Sloveniji dražje kot v izvornih državah tuje delovne sile. Predvsem najemnine in cene nepremičnin so neprimerljive.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se