Iskanje zdravila za covid-19 v Sloveniji: Malo denarja, veliki rezultati
Pred dnevi smo Slovenci s ponosom spremljali rezultate raziskave, ki je potekala pod vodstvom profesorja Romana Jerale s Kemijskega inštituta in je dokazala, da ima tudi Slovenija potencial za razvoj cepiva proti covidu-19.

Prof. dr. Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo, ki je bil prav tako del te raziskovalne skupine, je na okrogli mizi na temo položaja znanosti in raziskav v času epidemije povedal, da se je razvoj cepiva trenutno zaključil v predklinični fazi, da pa bodo skupaj s kliniko na Golniku na Evropsko agencijo za zdravila oddali vlogo za prvo fazo kliničnih raziskav. Poleg skupine prof. Jerale se trudijo cepivo razviti tudi v ajdovskem Centru odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo.
Medtem ko razvoj novega cepiva ali zdravila stane vsaj dve milijardi evrov, te številke pa so pri iskanju rešitve za covid-19 še znatno višje, naši raziskovalci delujejo z le eno desettisočino teh sredstev. Skupina profesorja Jerale je imela tako na voljo le 500.000 evrov. Lani je naša država za financiranje medicinskih projektov namenila okoli 11 milijonov evrov oziroma 9 % vseh sredstev Agencije za raziskovanje. »Menim, da je ta delež bistveno premajhen za naše delo,« je poudaril Gregor Serša, predsednik znanstvenoraziskovalnega sveta pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost RS za medicinske vede. Vse več raziskovalcev se namreč, tudi zaradi epidemiološke situacije, ukvarja z raziskavami na področju medicine, a denar po njegovih besedah v medicino ne priteka.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se