Kam investirati prihranke v letu 2025?
Ob vse višjih cenah nepremičnin, nepredvidljivih premikih na borzi in čedalje večji popularnosti kripto sveta se številni znajdejo pred pomembnim vprašanjem: kako in kam smiselno usmeriti svoje prihranke v tem letu?

Kot piše Večer, Slovenci tradicionalno zaupamo nepremičninam. Več kot polovica slovenskih gospodinjstev ima v lasti dve ali več. Čeprav smo do delnic in drugih finančnih instrumentov še vedno zadržani, so se v zadnjih letih kot alternativa pojavile tudi kriptovalute, čeprav prinašajo večja tveganja.
Dolgoročna naložba
Po mnenju nepremičninskega posrednika Nejca Rokavca nepremičnine ostajajo ena najvarnejših dolgoročnih naložb. Tudi kljub višjim cenam, stroškom in morebitnim novim davkom, so še vedno zelo privlačne, predvsem zaradi stabilnosti in otipljive vrednosti. Današnji vlagatelji so sicer bolj previdni in izbirčni, zanimajo jih predvsem nepremičnine na dobrih lokacijah z zanesljivimi prihodki iz oddajanja, kjer so prihodki stabilnejši in bolj predvidljivi, je za Večer pojasnil Rokavec.
Čeprav cene nepremičnin vztrajno rastejo, strokovnjaki menijo, da trenutno ne gre za nepremičninski balon. Po mnenju posrednika Rokavca so višje cene posledica dejanskega povpraševanja in omejene ponudbe, ne pa špekulacij kot pred krizo 2008. Opozarja pa, da so bolj donosne naložbe običajno tudi bolj tvegane.
Nizka obdavčitev na nepremičnine
Bolj kritičen je ekonomist Anže Burger, ki opozarja, da trenutna politika spodbuja pretirano vlaganje v nepremičnine, zaradi nizke obdavčitve, omejene gradnje in poceni posojil. Posledično varčevalni denar ne gre v podjetja ali kapitalski trg, ampak ostaja v bankah, ki ga usmerjajo v hipotekarne kredite. Delnice in ETF-skladi so pri Slovencih še vedno slabo zastopani, kar je Burger v pogovoru za Večer pripisal nezaupanju, slabim izkušnjam iz preteklosti ter neučinkovitemu trgu in visokim stroškom upravljanja.
Poznavanje ETF-skladov
Večina varčevalcev v Sloveniji ETF-skladov še ne pozna dobro, a Burger meni, da so lahko dobra izbira za dolgoročne, zmerno tvegane naložbe zaradi nizkih stroškov in možnosti razpršitve tveganja. Do kriptovalut ostaja zadržan, saj opozarja, da nekdo lahko veliko zasluži le, če drugi izgubi. Delnice po njegovem mnenju ostajajo stabilnejša izbira, ker za njimi stojijo podjetja in resni gospodarski temelji, kot je povedal za Večer.
Nasprotno pa investicijski svetovalec Marko Pavlović verjame, da bi morale kriptovalute biti del vsakega portfelja nekje med 5 in 10 odstotki. Po njegovem bitcoin dokazuje odpornost v kriznih časih in pravi, da je to "notranja logika bitcoina – njegova vrednost raste s krizo in nestabilnostjo".
Kriptodavek 2026?
Vlada načrtuje, da bo z letom 2026 začela veljati 25-odstotna obdavčitev dobička od trgovanja s kriptovalutami. Pavlović poudarja, da je to korak v pravo smer, a opozarja, da bi morali davek prilagoditi – znižati stopnjo, uvesti olajšave in upoštevati posebnosti sveta kriptovalut. Pravi, da lahko Slovenija s pametno davčno politiko postane še bolj privlačna za vlagatelje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se