© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Biotska raznovrstnost - kapital za razvoj Dolenjske in Bele krajine


lokalno
18. 3. 2008, 00.00
Posodobljeno
09:51
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

koruza.jpg

##IMAGE-2238330##

Zares - nova politika je na svoji spletni strani sprožila peticijo za začasno prepoved namernega sproščanja gensko spremenjenih rastlin v okolje, potem, ko je poslanska skupina Zares s prvopodpisano poslanko Cveto Zalokar Oražem v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o začasni prepovedi namernega sproščanja gensko spremenjenih rastlin v okolje.

Predlog zakona so že javno podprle nekatere osrednje nevladne organizacije, med njimi Inštitut za trajnostni razvoj, Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije, Združenje za zdravo Slovenijo in Čebelarska zveza Slovenije.

Bistvo sporočila peticije in tudi Zaresovega predloga zakona je zagotoviti, da v vmesnem obdobju - torej do sprejetja zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z drugimi kmetijskimi rastlinami - v Sloveniji ne bi prišlo do namernega sproščanja gensko spremenjenih rastlin v okolje.

Trenutno v Sloveniji nimamo vzpostavljenega nadzora nad ravnanjem z gensko spremenjenimi rastlinami, zato obstaja velika nevarnost, da bi se z gensko spremenjenimi rastlinami zasejale tudi površine, ki jih kmetje uporabljajo za integrirano oziroma ekološko pridelavo poljščin. Vplivi GSO na zdravje ljudi in živali ter na biotsko raznovrstnost, ki je v Sloveniji med najvišjimi v Evropi, ostajajo znanstveno še nepojasnjeni, kar se kaže tudi v dejstvu, da tako slovenske kot evropske javnomnenjske raziskave kažejo, da potrošniki v velikem deležu odklanjajo gensko spremenjena živila.

Podpredsednik Zares - nova politika Franci Kek je dejal, da je predlog zakona velikega pomena tudi za Dolenjsko in Belo krajino, ki sta znani po svoji biotski raznovrstnosti. Prihodnost je v varovanju naravnega okolja, ki je tesno povezano z razvojem turizma na podeželju in ekološkim kmetovanjem, saj naše območje ni primerno za množično proizvodnjo hrane. Franci Kek poziva k podpisu peticije, saj ''neokrnjena narava predstavlja naš največji kapital za prihodnost''.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.