Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Na plesno predstavo v premogovniški rov?


B.F.
15. 5. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V evropskem projektu Danube Dance Allliance sodeluje tudi Velenje.

novinarska ples velenje.jpg
Nik Jarh
Poslanstvo projekta Danube Dance Allliance so predstavili na srečanju z novinarji.

Kaj, če bi plesno predstavo uprizorili v opuščenem dimniku ali premogovniškem rovu? O tem razmišljajo udeleženci mednarodnega projekta Danube Dance Allliance, ki sodobni ples odpeljejo iz klasičnih središč in ga povežejo z arhitekturo in s potopitveno tehnologijo, predvsem pa s skupnostjo. Na petih plesnih predstavah v Trbovljah, Velenju, Svetvinčenatu v hrvaški Istri, Beogradu in Sarajevu občinstvo povabijo na nenavadna prizorišča, kot so opuščen dimnik, opustelo kopališče, premogovniški rov, park oziroma narava, pri čemer gledalce vključijo v sooblikovanje plesnega doživetja. »Ponosni smo, da tudi Velenjčani sodelujemo v projektu, s katerim spodbujamo sodobni ples, povezujemo plesalce iz širše regije ter ustvarjamo nove plesne predstave,« poudarja Barbara Pokorny, direktorica Festivala Velenje.

Mednarodni plesni projekt Danube Dance Allliance skozi sodobni ples povezuje kulturno okolje Velenja, Trbovelj. Svetvinčenata, Sarajeva in Beograda. Raziskuje na pol pozabljene zgodbe krajev ter jih s pomočjo sodobne tehnologije ponese do gledalca. Presega stare uprizoritvene forme, briše meje med občinstvom in ustvarjalci, oblikuje nove povezave in vabi k soustvarjanju. Danube Dance Alliance z gibom sodobnega plesa pripoveduje zgodbe preteklosti in v pozabljene objekte s tehnologijo prihodnosti vnaša nove vsebine.

Ples poziva k razmisleku

Vodilni partner v projektu Danube Dance Allliance je Delavski dom Trbovlje. Direktorica doma Špela Pavli Perko je na srečanju z novinarji med drugim poudarila, da želijo dvigniti raven sodobnega plesa. »Ker bodo plesne predstave v bolj ali manj zapuščenih prostorih, želimo širšo javnost spodbuditi k razmisleku, kako vanje vrniti življenje. Poudarjamo pomen kulturne dediščine in kulturne raznolikosti ter gospodarske zmožnosti in inovacije v kulturi. Pomembno vlogo imajo poleg plesalcev tudi koreografi,« je povedala in dodala, da se bodo v naslednjih mesecih zvrstile delavnice, ki bodo povezale priznane plesalce z lokalnimi ustvarjalci, umetniki, podjetniki in z vsemi, ki želijo deliti svoj pogled na nekdanji in sedanji utrip svoje skupnosti.

novinarska ples 2.jpg
Nik Jarh
Dogodek je s plesom oplemenitila Velenjčanka Neža Jamnikar.

V sozvočju z okolico

Od 30. maja do 1. junija bodo delavnice pripravili na festivalu Solo v Beogradu in Novem Sadu, od 8. do 12. junija na Dnevih sodobnega plesa v Sarajevu, v Svetvinčenatu, od 6. do 12. septembra na Pikinem festivalu v Velenju ter od 17. do 20. septembra na festivalu Speculum Artium v Trbovljah. Pet koreografov bo pridobljene podatke in ideje povezalo z gibanjem ter oblikovalo dela, ki bodo sodobni ples umestila v odprte prostore v sozvočju z okolico. »Vsaka koreografija bo prilagojena skupnosti, v kateri bo nastala. Vseh pet koreografij bo povezovala univerzalna rdeča nit,« je med drugim povedala plesalka Mojca Majcen.

Balkan_dance_project_foto_Nik_Jarh_10.jpg
Nik Jarh
Plesalka Mojca Majcen: V»Vsaka koreografija bo prilagojena skupnosti, v kateri bo nastala. Vseh pet koreografij bo povezovala univerzalna rdeča nit,«

Kaj lahko ples ponudi?

V Velenju so se na srečanju partnerjev evropskega projekta Danube Dance Allliance, ki ga je pripravil Festival Velenje, zbrali predstavniki sodelujočih držav – Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Bolgarije in Madžarske. Na okrogli mizi so se pogovarjali, kaj lahko ples ponudi za boljšo kakovost življenja posameznika in družbe oziroma skupnosti. Svoje poglede so predstavili Kim Komljanec, svetovalka v kabinetu ministrice za kulturo, Gregor Deleja, direktor celjske občinske uprave, ter plesalca in koreografa Nik Rajšek in Nina Mavec Krenker. Sledilo je odprtje razstave fotografij avtorice Ksenije Mikor, ki Balkan Dance Project skozi fotografsko oko spremlja že od začetka.

Program v Velenju se je zaključil s plesno predstavo Plenir, ki je bila v Sloveniji premierno predstavljena in so si jo med drugim ogledali tudi velenjski dijaki. Gre za predstavo, ki v gib ujame kolektivni spomin slovenske Primorske in obudi zgodbe pogumnih primorskih žena, kot so bile šavrinke, kruharice in mlekarice. Plenir je nastal v produkciji platforme Balkan Dance Project, predhodnice projekta Danube Dance Alliance.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.