Na Ptuju in v okolici najnižje povprečne plače v slovenskem gospodarstvu
Slovensko gospodarstvo se po letih krize počasi postavlja na noge. Zelo pomemben dejavnik, zaradi katerega poslovanje iz rdečih prehaja v zelene številke, je prav gotovo izvoz. Po podatkih, ki smo jih zbrali v uredništvu Štajerskega tednika, so tudi gospodarske družbe v spodnjepodravski regiji (območje upravne enote – UE Ptuj) lani več prihodkov ustvarile na tujem in manj na domačem trgu. V primerjavi z letom 2014 so jim prihodki na domačem trgu s 756 padli na 714 milijonov evrov, prihodki iz izvoza pa so s 698 zrasli na 807 milijonov evrov. Čeprav gospodarstvo v mikro regiji okreva, pa podatki kažejo, da so podjetja na repu slovenskega povprečja mesečne bruto plače in po dodani vrednosti na zaposlenega.

Na območju 16 občin upravne enote Ptuj (nekdanje ptujske občine) je zadnji dan v letu 2015 poslovalo 1.338 gospodarskih družb oz. podjetij, 2.348 samostojnih podjetnikov in 12 zadrug. Glede na velikost prevladujejo mikro družbe. Teh je 92,6 odstotka. Majhnih podjetij je 5,3, srednjih 1,4 in velikih 0,7 odstotka. Gospodarske družbe na Ptujskem so v letu 2015 dosegle pozitiven poslovni rezultat. V primerjavi z minulimi leti so povečale prihodke, neto dodano vrednost, število zaposlenih in neto čisti dobiček.
Podjetja so zaposlovala 12.739 sodelavcev, ustvarila 1,5 milijarde evrov prihodka, od tega več kot polovico na tujem trgu. Povprečne mesečna bruto plača na zaposlenega v družbah na območju UE Ptuj je lani znašala 1.199 evrov, kar je 135 evrov manj od povprečja v regiji (1.334 evrov) in 305 evrov manj od slovenskega povprečja (1.504 evre). Za primerjavo: najvišja mesečna povprečna plača na zaposlenega je v JV Sloveniji in znaša 1.688 evrov. V primerjavi z drugimi območji po Sloveniji je na Ptujskem tudi zelo nizka dodana vrednost na zaposlenega – 27.628 evrov. Če primerjamo: v Podravju znaša dodana vrednost na zaposlenega 32.469 evrov, na republiški ravni 41.124 evrov.
»Podatki o poslovanju družb v letu 2015 na območju UE Ptuj kažejo, da se pozitivni trendi v smeri oživitve prodaje, izvoza in razdolževanja nadaljujejo, saj so rezultati poslovanja že drugo leto zapored pozitivni in se izboljšujejo. Število gospodarskih družb v zadnjih petih letih ves čas narašča. Od leta 2011 do konca 2015 jih je bilo za petino več. Ustvarjeni prihodki v letu 2015 so dosegli najvišje vrednosti v zadnjih petih letih. Družbe z območja UE Ptuj so lani izkazale neto čisti dobiček v višini 25 milijonov evrov, kar je najboljši rezultat v zadnjih petih letih. Povečujeta se tudi število zaposlenih in neto dodana vrednost.
Med vsemi občinami po številu podjetij, zaposlenih ter ustvarjenih prihodkih izstopata občini Ptuj in Kidričevo. V podjetjih v občinah Ptuj in Kidričevo je tudi največje število delavcev, ki prejemajo minimalno plačo. Na Ptuju jih je 766, v Kidričevem 400. Za primerjavo: v letu 2014 je v podjetjih na Ptuju minimalno plačo prejemalo tisoč od skupno okrog 7.000 zaposlenih,« so v informaciji za javnost zapisali na Ajpesu.
853 podjetij z dobičkom in 318 z izgubo
V treh letih v stečaj 84 podjetij
Samostojnih podjetnikov manj, nižji prihodki
Ptuj med mestnimi občinami po višini povprečne plače in dodane vrednosti na zaposlenega na zadnjem mestu
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se