Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na Bogenšperku grafike šestih priznanih ustvarjalcev


J. A.
5. 9. 2014, 12.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

bogensperks001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
bogensperks002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
bogensperks034.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Janko Orač (Foto: J. A.)
bogensperks035.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Ustvarjalci z direktorico Javnega zavoda Bogenšperk Joži Vovk in strokovnim sodelavcem mednarodnih grafičnih dnevov Goranom Milovanovićem iz Galerije Božidarja Jakca. (Foto: J. A.)

Na gradu Bogenšperk so sinoči odprli razstavo del, ki so nastala na prvih Valvasorjevih grafičnih dnevih. Na gradu Bogenšperk so namreč to poletje po 325 letih znova nastajale grafike. V klasičnih tehnikah globokega in visokega tiska so ustvarjali: Nevenka Arbanas (Zagreb), Hamo Čavrk (Novo mesto), Črtomir Frelih (Radomlje), Svetlana Jakimovska Rodić (Ljubljana), Jožica Medle (Šentjernej) in Janko Orač (Novo mesto). Nastale grafike so v grajski galeriji na ogled do 30. novembra letos, nekaj jih je tudi naprodaj, na gradu pa bodo ostale kot del Grafične zbirke Bogenšperk.

Slovenski plemič, učenjak in polihistor Janez Vajkard Valvasor (1641 – 1693) je 12. aprila 1678 na gradu Bogenšperk ustanovil grafični zavod – bakroreznico in tiskarno za bakroreze. Bila je prva te vrste na slovenskih tleh, zato predstavlja tudi začetek prvega velikega poglavja v grafični umetnosti na Slovenskem. Valvasor je na gradu enajst let na lastne stroške vodil delavnico, vzdrževal mednarodno zasedbo bakrorezcev, tiskarjev in slikarjev in bil ob enem tudi glavni risar in založnik. Po zaprtju delavnice se je na gradu Bogenšperk grafična produkcija ustavila za dobrih 325 let.

Javni zavod Bogenšperk je skupaj s Tehniškim muzejem Slovenije, Galerijo Božidarja Jakca Kostanjevica na Krki ter slikarjem in grafikom Jankom Oračem želel znova opozoriti na te pomembne začetke grafične umetnosti pri nas ter po Valvasorjevem zgledu vzpostaviti kakovostno grafično zbirko z mednarodno umetniško grafično produkcijo na Bogenšperku. Da bi zagotovili čim višji strokovni nivo in trajnost grafičnih dnevov, so oblikovali tudi umetniški svet.

Za 1. Valvasorjeve mednarodne grafične dneve je komisija izbrala šest umetnikov z bogatim grafičnim opusom in prepoznavno avtorsko poetiko, kar trije med njimi so univerzitetni profesorji. Poleg bogatega znanja je bilo za komisijo pomembno tudi to, da pri svojem umetniškem izražanju uporabljajo različne grafične tehnike, kar je predvsem dobrodošlo za obiskovalce, ki so avtorje opazovali pri delu in tako spoznavali grafične tehnologije.

Valvasorjeve grafične dneve so aprila napovedali z razstavo grafik Bogdana Borčića, ki je kmalu po tem umrl, zato so razstavo prvih grafičnih dnevov posvetili prav njemu.

»Izvedbo letošnjih 1. Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dnevov lahko brez dvoma označimo kot uspešen poizkus popularizacije in utrjevanja grafičnega medija v javnosti kot tudi uspešen simpozijski pomen druženja in izmenjave avtorskih znanj in konceptov,« je rekel Goran Milovanović, kustos Galerije Božidar Jakac Kostanjevica na Krki in strokovni sodelavec Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dnevov .

Valvasorjeve grafične dneve so omogočili Javni zavod Bogenšperk, Galerija Božidarja Jakca Kostanjevica na Krki, Tehniški muzej Slovenije ter Las Srce Slovenije ter Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.