Belokranjci na sejmu Agra - opazna vloga KP Kolpa


Pomurski sejem d.d. je letos pripravil že 52. mednarodni kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni, ki se je potrdil kot eden najpomembnejših tovrstnih sejmov v regiji. Letos se je na 23.000 m2 razstavnih površin v halah in 27.000 m2 zunanjih razstavnih površin predstavilo 1.750 razstavljavcev iz 29 držav. Obiskovalci so si poleg tega lahko ogledali še vzorčne nasade na 15.300 m2, in razstave živali, ki so se razprostirale na 3.000 m2 površin, skupaj pa se je odvilo kar 150 različnih dogodkov.
Zanimiv sejem si je ogledalo 128.000 obiskovalcev (med njimi tudi veliko VIP gostov: predsednik republike Borut Pahor, mandatar za sestavo vlade dr, Miroslav Cerar, ter seveda najpomembnejši akter tega sejma minister za kmetijstvo in okolje mag. Dejan Židan ter drugi), kar je za kar nekaj zadnjih let rekorden obisk.
Letošnji sejem AGRA je posebne poudarke namenil mednarodnemu letu družine in družinskega kmetovanja, ekološkemu kmetijstvu in živilom, hrani iz naše bližine, semenu kot temelju uspešnega kmetijstva, gozdu in lesu kot zeleni zakladnici Slovenije, trajnostnemu gozdarjenju in varnemu delo v gozdu, turističnim kmetijam z lokalno prehransko ponudbo, kmetijski tehniki za varno in okolju prijazno kmetovanje.
Sodelovanje Belokranjcev
Na sejmu so sodelovali tudi Belokranjci. Poleg številnih vinarjev, ki so poželi veliko priznanj za svoja vina je imel opazno vlogo tudi Javni zavod Krajinski park Kolpa. V okviru razstave Slovenskih avtohtonih pasem živali, ki jo je pripravila Biotehniška fakulteta in pri kateri je bil letos poudarek na belokranjski pramenki, krškopoljskem prašiču in posavskem konju, so se predstavljale tri belokranjske kmetije (Vuče iz Malih Sel, Vučji ogrizek iz Velikih Sel in Selakovič iz Paunovičev) in Krajinski park Kolpa. Poleg živali je bil poudarek predvsem na proizvodih vezanih na rejo teh avtohtonih živali (suhomesnati izdelki, volna, krzno …). To je bila dobra promocijska in prodajna priložnost, ki so jo kmetje, še bolj pa mojstri domače obrti, ki se ukvarjajo s predelavo surovin avtohtonih pasem domačih živali, tudi izkoristili, saj so zapolnili dve stojnici za vse dni trajanja sejma. Veliko je bilo tudi povpraševanje po možnostih izletniškega turizma in dopustovanja na Kolpi. Ta zahteven projekt pa smo v javnem zavodu KP Kolpa uspeli realizirati s podporo deležnikov parka, strokovno pomočjo Službe za ohranjanje živalskih genskih virov in finančno podporo Pomurskega sejma ter kolegov v Krajinskem parku Goričko, za kar se vsem sodelujočim tudi najlepše zahvaljujemo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se