Za več motivacije

V vsakdan preprosto vključite telesno aktivnost

J. K./Revija Jana
18. 2. 2025, 20.36
Posodobljeno: 18. 2. 2025, 20.38
Deli članek:

Najhujši nasprotnik vseh naših prizadevanj za kakovostnejše življenje je skrit kar v nas samih. Premaga ga lahko le dobra motivacija.

Profimedia
Najtežji je prvi korak, še posebej, ko nam primanjkuje motivacije za šport oziroma vadbo.

Vsi vemo, kako je gibanje zdravo in pomembno, a kaj ko nas vse prepogosto premaga lenoba, ki nas položi na kavč pred TV. Kako premagati tega nasprotnika, ki se skriva pod našo lastno kožo? Uporabimo možgane. Za vsakršno obliko telesne aktivnosti se moramo motivirati, za dobro motivacijo pa je najzaslužnejša prav – glava.

Intenzivni trening spodbuja izločanje hormonov sreče.

Telesna dejavnost krepi naravno odpornost telesa, varuje zdravje in dviguje raven življenjske energije. Tudi naša samopodoba se lahko spremeni, saj športni dosežki zvišujejo našo samozavest. Kdor se je kdaj prebil do izkušnje z zelo intenzivnimi treningi pa ve, da pošteno potenje na koncu človeka izdatno osreči. Intenzivni trening namreč spodbuja izločanje hormonov sreče. A prvi korak – ta je težek. K sreči so na voljo motivacijske zvijače, ki nam ga bodo olajšale.

Najdimo pravi šport zase

Splošno znano je, da je plavanje zelo koristen šport – a kaj ko mnoge odvrača misel na hladno vodo. Če ste med njimi, plavanje pač ni za vas. Podobno je z mnogimi vrstami športnih panog, ki se včasih pojavljajo tudi kot modni trendi. Predvsem mora biti trening prijeten, zabaven. Zato je na začetku treba preizkusiti kar nekaj športnih zvrsti, da najdemo tisto res pravo zase. Prav tako je treba šele spoznati, ali raje treniramo sami ali v skupini. Te reči nikakor niso samoumevne in ljudje se med seboj razlikujemo.

Profimedia
Razmislite, kakšen način vadbe bi vam najbolj ustrezal in tudi to, ali raje vadite sami ali v družbi.

Imejmo konkretne cilje

Šport je zdrav – to drži. Ni pa v tem nobenega konkretnega cilja. Seveda je prav to osnovno misel ohranjati v glavi, a dodajmo ji svoje lastne cilje. Denimo: hočem preteči kilometer brez premora. Hočem se znebiti treh kilogramov. Hočem priti peš do doma v devetem nadstropju, ne da bi se povsem zadihala in preznojila. Ambicioznejši naj se odločijo, da bodo pretekli maraton. Nekateri hočejo izboljšati lanski rezultat. Vsi ti cilji so uresničljivi v nekem času, in to je vse, kar potrebujemo: čas in cilj.

Pritisk naj bo naš zaveznik

Mnogim zelo koristi, če vadijo skupaj z nekom in z njim določijo dan in uro treninga.

Kot rečeno – treba je vedeti, ali radi treniramo sami ali raje v družbi. To je lahko skupina prijateljev ali neznancev. Vsekakor pa je za mnoge zelo koristno, če skupaj z nekom določijo dan in uro treninga. Potem težje najdejo izgovor, zakaj prav danes raje ne bi. Veselje, da srečamo bližnje ljudi, znance in prijatelje, pa tudi pomaga, da se z več motivacije in užitka odpravimo na trening.

Izločimo prepreke

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Samo zato, ker je nekaj evrov ceneje, se ne včlanjujmo v klub na drugem koncu mesta. Lahko se zgodi, da bomo v tem primeru celo več izgubili kot prihranili, ker na koncu sploh več ne bomo šli na trening. Izberimo raje najbližji telovadni center ter si tako olajšajmo in skrajšajmo pot do tja.

Trening naj bo pester

Če bi vsak dan jedli enako jed, bi se nam pošteno uprla. Zakaj naj bi bilo pri gibanju kaj drugače? Tudi oblike treninga se lahko pestro izmenjujejo. Sprememba seveda ne pomeni, da nenehno preskušamo popolnoma nove športne panoge – dovolj je, če svojo jogo kdaj dopolnimo z vročo jogo (hot).

Profimedia
Poskusite v telovadno rutino vnesti kakšno novost.

Trden termin

Oh, danes je bil prenaporen dan. Ne, danes me čaka preveč likanja. Hm, pa ravno danes je na sporedu ta film. Izgovorov tipa nimam časa je vedno dovolj. Zato naj trening postane naš stalni termin v rokovniku, ki bo prav tako zavezujoč kot katerikoli drugi, povezan s službo, otroki, zobozdravnikom ipd.

Pozitivna naravnanost

Kdor že pred treningom misli na razbolele mišice, s katerimi se bo vračal domov, je čisto brez potrebe vnaprej slabe volje. In predvsem – misel na šport se v glavi za vedno poveže z nečim negativnim. Raje mislimo na to, koliko koristi bo našemu telesu prineslo redno gibanje. S tem si tudi že dvigujemo motivacijo. Za vsako negativno misel, ki se seveda sem in tja prikrade v človekovo glavo, najdimo takoj kakšno pozitivno nasprotje. Na koncu naj prevlada pozitivno naravnano pričakovanje treninga.

Pravilo 10 sekund

Danes pa mi resnično ni za trening – takšna misel se prav rada kdaj priplazi. Poskusimo takrat sami sebe prelisičiti z obljubo, da gre le za nekaj vaj, toliko pač, da kontinuiteta ne bo pretrgana. Znano pa je, da se po 10 sekundah telo že naravna na športno dejavnost, noče se več umakniti in kar samo premaga prvotno nemotiviranost.