Lasje in lasišče

V boj proti prhljaju se podajmo na naraven način

Milka Kleč
9. 1. 2025, 16.00
Deli članek:

Pozabite na agresivne šampone proti prhljaju in se kosmičev, ki snežijo z vaše glave, lotite raje z domačimi sredstvi.

Profimedia
Glivična okužba je ena izmed pogostih vzrokov za pojav prhljaja.

Prhljaj je običajno posledica suhega lasišča ali stanja kože, ki mu pravimo seboroični dermatitis. Prav tako so lahko povzročitelji prhljaja ekcem, luskavica in čezmeren razrast glivic kvasovk. Če ste bolj naklonjeni naravnim sredstvom, preizkusite naslednja.

Aspirin

Aspirin vsebuje enake učinkovine (salicilno kislino) kot mnogo medicinskih šamponov proti prhljaju. Zdrobite dve tableti aspirina v droben prah in ga dodajte šamponu, ki ga običajno uporabljate za umivanje las. Šampon pustite učinkovati pet minut, nato ga temeljito izperite.

Soda bikarbona

Ključ do nesrbečega lasišča brez prhljaja se skriva v vaši kuhinji. Zmočite si lase in nato vanje vmasirajte pest sode bikarbone. Masirajte živahno, pri lasišču. Preskočite šamponiranje, lase samo izperite. Soda bikarbona zavira preveč aktivne kvasovke, ki povzročajo prhljaj. Sprva boste imeli občutek, da so vaši lasje po uporabi sode zelo suhi, vendar bo po nekaj tednih uporabe lasišče začelo tvoriti zadostno količino loja, da bodo lasje znova mehki in brez prhljaja.

Profimedia
Soda bikarbona zavira kvasovke, ki povzročajo prhljaj.

Jabolčni kis

Mnogo dermatologov in frizerjev prisega na zdravljenje lasišča z jabolčnim kisom, saj kislina spremeni pH lasišča in upočasni razraščanje kvasovk. Zmešajte četrt skodelice jabolčnega kisa z enako količino vode in vse skupaj prelijte v stekleničko s pršilom. Napršite na lase, zavijte jih v brisačo in pustite učinkovati od 15 do 60 minut, nato si lase umijte kot običajno. Postopek ponavljajte dvakrat tedensko.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Kokosovo olje

Kokosovo olje je preverjeno in učinkovito sredstvo proti prhljaju, poleg tega še prijetno diši. Pred prhanjem vmasirajte v lasišče od tri do pet žlic kokosovega olja in ga pustite učinkovati približno eno uro.

Ustna voda

Če verjamete ali ne, zelo trdovraten prhljaj lahko odpravite tudi z ustno vodico. Takole gre: najprej si lase umijte z običajnim šamponom in jih izperite. Nato še mokre splaknite z ustno vodico, ki vsebuje alkohol. Nadaljujte z balzamom in zaključite umivanje kot običajno.

Profimedia
Z ustno vodico boste odpravili tudi trdovraten prhljaj.

Limona

Rešitev proti prhljaju ni dlje od vašega hladilnika. Iz limone iztisnite sok in ga vmasirajte v lasišče. Splaknite. Postopek ponavljajte vsak dan, dokler prhljaj ne izgine. Kislina v limoni pomaga uravnati pH lasišča in s tem ukroti nastajanje prhljaja.

Česen

Strokovnjaki so ugotovili, da je česen odličen pri odpravljanju prhljaja. Njegova glavna sestavina je alicin, protibakterijska snov, ki pomaga v boju s škodljivimi bakterijami in tudi pri odpravljanju glivic. Glivična okužba je namreč ena izmed pogostih vzrokov za pojav prhljaja.

Stroke česna morate za uspešno delovanje najprej prerezati oziroma sesekljati, saj se le tako alicin dobro izloči. Že z uživanjem česna boste veliko pripomogli k preprečevanju prhljaja. Še boljše učinke pa ima zunanja uporaba. Šest strokov strtega česna pustite na zraku 10 minut, nato pa dodajte osem žlic oljčnega olja. Dobro premešajte in mešanico razporedite po lasišču. Pustite delovati 10 minut, nato pa operite s šamponom. Ponavljajte, dokler se težave ne umirijo.