Lučnik precej hitro prepoznamo na travnikih in nasipih, velja pa za zdravilno rastlino že od nekdaj. V Antiki so z lučnikom zdravili kašelj, zunanje rane, zmečkanine, otekline in opekline. Stebla, ki so jih prepojili s smolo, so uporabljali kot bakle. Še danes pa se lučnik v ljudski medicini uporablja kot odlično zdravilo, ki pomaga proti kašlju, pri srčnih obolenjih, povišani telesni temperaturi, za celjenje ran in hitrejšo rast las.
Nabiramo cvetove
Najprej naj razjasnimo, da poznamo dve vrsti lučnika – navadni lučnik in velecvetni lučnik. V zdravilne namene nabiramo cvetove obeh vrst. Obe vrsti sta pogosti tudi na starih vrtovih. V nabranih cvetovih je okoli tri odstotke sluzi, z učinkovinami, imenovanimi iridoidi in saponini, ki prispevajo k zdravilnim učinkom. Cvetovi vsebujejo še fenolne spojine s protibakterijskim učinkom in fenolne kisline. Nabrane cvetove lučnika uporabljamo tako, da iz največ štirih gramov posušenih cvetov pripravimo poparek. Uživanje poparka bo pospešilo izkašljevanje in izločanje sluzi pri produktivnem kašlju. Zaradi vsebnosti sluzi bodo ublažene tudi bolečine zaradi vnete sluznice žrela. Posušene cvetove lučnika lahko dodate mešanicam tako imenovanih prsnih in bronhialnih čajev, nekateri pa pripravljajo tudi vodno-alkoholni izvleček, ki ga dodajajo sirupom za izkašljevanje. Sveži cvetovi nimajo ravno prijetnega vonja in so na otip precej lepljivi. Če želimo ohraniti lepo rumeno barvo, jih moramo posušiti karseda hitro. Posušeni cvetovi nato dišijo po medu in imajo sladek okus. Hranimo jih v zaprtih steklenih kozarcih.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Sirup proti kašlju in prehladu
Sirup pripravimo iz svežih cvetov lučnika. Najbolje bo, da cvetove nabiramo vsak dan. Petnajst minut jih pustimo razprostrte, da iz njih zlezejo žuželke, nato pa jih naložimo v steklen kozarec ali steklenico v pet centimetrov debelih, rahlo stisnjenih plasteh. Vsako plast posebej posujemo s sladkorjem tako, da je zgornja plast zmeraj sladkor. Kozarec ali steklenico na vrhu pokrijemo z gazo ali bombažno krpo ter postavimo na sonce. Postopek ponavljamo več dni zaporedoma, dokler kozarec ni pol. Nato ga pustimo do šest tednov na sončnem mestu. Sprva se bo pojavila brezbarvna tekočina, ki bo postajala vse gostejša in zlato rjava. Po šestih tednih jo odcedimo skozi gosto cedilo in shranimo v temnih steklenicah. Sirup proti kašlju in prehladu uživamo do trikrat na dan po eno žlico. Primeren je tudi za otroke.
Ublažite opekline, očistite rane
Poparjeno cvetje, ki smo ga zavili v vlažno gazo, je odličen obkladek pri očesnih vnetjih. Iz drobno sesekljanih in zdrobljenih listov, pomešanih z medom, pa lahko naredimo obkladek, ki bo ublažil in ohladil opekline. Poparjeno cvetje in voda sta tudi odlična za kopeli, ki čistijo in lajšajo bolečine. Zdravilno naj bi delovala celo na gnojne rane, lišaje in nečiste kožne napake. Če boste v žganje namočili cvetove (ena pest na en liter žganja), lahko pripravek uporabljate pri odpravljanju in lajšanju revmatičnih težav.
Pripravite mleko za čiščenje kože
Strokovnjaki so ugotovili, da cvetovi lučnika mehčajo, čistijo, regenerirajo in negujejo našo kožo. Uporaba lučnika se dobro odnese posebej pri suhem tipu kože. Za pripravo mleka za čiščenje kože potrebujemo tri žlice cvetov lučnika in 1,5 decilitra polnomastnega mleka. Suhe cvetove lučnika prelijemo z mlekom in nad vročo paro počasi segrevamo pol ure. Mleka ne zavremo. Zmes pustimo pokrito tri minute, nato mleko precedimo, ohladimo in shranimo v hladilnik. Mleko za čiščenje obraza uporabimo v enem tednu, saj ne vsebuje konzervansov in se hitreje pokvari.