Če dodamo še ime serije – 'Allo 'allo, potem je jasno vse, sploh malo starejše generacije, tudi pri nas, jo znajo na pamet. Vse tiste genialne izjave od »pozorno poslušaj, povedala bom samo enkrat«, do »ti neumna ženska!« in številnih drugih.
Serijo sta zasnovala David Croft in Jeremy Lloyd za BBC, zugodba pa se dogaja v francoskem mestecu Nouvion med drugo svetovno vojno, kjer osrednji lik Rene Artois vodi svojo krčmo, hkrati pa se ubada z ženo, ki ne zna peti, natakaricami, ki so njegove ljubice, nemškimi oficirji, ki vojne ne jemljejo resno, pripadniki odpora, s sestreljenimi nemškimi piloti in Gestapom, ki mu diha za vrat. Vse to je bilo inteligentno sestavljeno v posrečene zgodbe z liki, ki se vsak na svoj način želijo prebiti (in okoristiti) skozi vojno. Če k temu dodamo še angleščino z nemškim in francoskim naglasom, je recept za uspeh zagotovljen.
Pilotsko serijo so snemali konec avgusta in v začetku septembra 1982, na sporedu pa je bila 30. decembra 1982. Po dobrem sprejemu je bilo med 1984 in 1992 posnetih 9 sezon s skupaj 84 deli.
Pilota si je ogledalo osem milijonov ljudi, niso pa bili vsi navdušeni nad norčevanjem iz vojne, predvsem nekateri angleški veterani so se zgražali nad tematiko, spet po drugi strani pa so nekateri veterani pozdravili način, kako je serija narejena in sami spomnili, da so težke vojne čase lahko preživeli le s smehom.
Malo manj je znano, da je 'Allo 'allo! povzet po BBC-jevi seriji Skrivna vojska, ki so jo predvajali med 1977 in 1979 in govori o tajni organizaciji v Belgiji med drugo svetovno vojno, ko rešuje sestreljene britanske pilote in jih vrača v domovino. Znano? Sploh, ker se vse dogaja v krčmi v Belgiji kot osrednjem zbirališču.
Za razliko od Skrivne vojske je bil 'Allo 'allo popolno nasprotje, ki je uspešno naredilo farso iz enega najtežjih obdobij civilizacije. Glavno vlogo Reneja je prevzel Gorden Kaye, ki je izvrstno odigral osebo, ki je uspešno križarila med vsemi težavami, od zasebnih do vojaških, ki so ga večkrat skoraj stale življenja – no, enkrat v seriji tudi umre in ga nadomesti njegov brat dvojček.
Gorden Kaye je v intervjuju pred desetimi leti povedal, da ga je najprej poklicala njegova agentka, da bo igral vlogo Renee (izgovorjeno kot žensko ime) v novi komični seriji. Kaye je pomislil: »Prestar sem za igranje vlog, preoblečenih v ženske.«
V zadnjih treh sezonah je Gorden Kaye videti drugačen, z brazgotino na čelu. Igralec je 1990 vozil v neurju, ko se je na njegov avto podrlo drevo in ga resno poškodovalo.
Ob dveh hedonističnih nemških oficirjih, ki se želita okoristiti s preprodajo slike Grešne Madone z velikimi joški, slikarja van Clompa, je najbolj posrečen lik Poročnik Gruber, poveljnik tanka, ki igra za »drugo ekipo« in je ves čas rahlo zaljubljen v Reneja. Guy Siner, ki ga je odigral, je pred tem nastopil tudi v Skrivni vojski.
Posebna liga je bil tudi Herr Flick, gestapovec, s svojim pomočnikom von Smallhausnom, oba zelo komična lika, ki sta ob svoji strogosti seveda imela tudi agendo, dokopati se do veliko vredne slike. Na podstrešju krčme je v sobici živela Renejeva tašča, pod njeno posteljo pa se je skrival radio, s katerim je bil Rene v navezi z Angleži. »'Allo, 'allo! Nočni sokol kliče,« se je vedno začel pogovor, od tu tudi ime serije, med tem pa so se v omari skrivali angleški piloti.
Omenimo še policista Crabtreeja, Angleža, ki se izdaja za francoskega policista in govori polomljeno francoščino, pa Alfonza, pogrebnika in seveda hišnega pianista in ponarejevalca, Leclerca, ki se je vedno predstavil, zamaskiran in z dvignjenimi očali rekel »To sem jaz, Leclerc.«
Seveda potem, ko je bilo vsem že dolgo jasno, kdo je. Vse te fraze so našle mesto v popularni kulturi in resničnem življenju. Crabtreejev »Good Moining« ali »Dobar jutar« je ena najbolj znanih fraz, in potem »Pozorno poslušaj, povedala bom samo enkrat,« šefice odpora Michelle Dubois.
'Allo 'allo! je doživel tudi odrske uprizoritve, 2007 pa je BBC posnel epizodo Vrnitev 'Allo 'allo!, ko Rene v svoji krčmi piše vojne spomine, ko se oglasijo vsi liki iz originalne serije in podoživijo spomine, manjkata le Helga in pomočnik Flicka, von Smallhausen (in seveda tisti igralci, ki jih ni bilo več med živimi). Ob 40-letnici je BBC posnel tudi posebno oddajo 40 let smeha, kjer igralci govorijo o svojih spominih na snemanje serije in prijateljstva, ki so se stkala tudi izven snemalnih dni. Komedija je bila tudi samo snemanje, saj si je snemalno osebje večkrat privoščilo igralce, z lažnimi rekviziti v obliki pasjih iztrebkov in surovega krompirja, dolžni pa jim niso ostali niti gledalci.
Gorden Kaye je umrl leta 2017, potem, ko se je dolga leta boril z demenco, serija pa bo ostala za vedno zapisana z zlatimi črkami v zgodovino angleške televizije z gledanostjo vse do 50 %.