Vendar se ne bo ustavil pri tem ukrepu. Še posebej državam Evropske unije je zagrozil z uvedbo recipročnih carin. To pomeni, da bo na določen izdelek uvedel enako carinsko dajatev, kot velja za ameriški izdelek v Evropski uniji.
Vendar Trumpova vojna in zaščitniško ravnanje ne bo imelo velikega neposrednega vpliva na slovenskega potrošnika. V Trgovinski zbornici ocenjujejo, da so na trgovskih policah v veliki večini le izdelki iz lokalnega okolja in držav Evropske unije, kjer velja načelo prostega pretoka blaga. Zato bistvenega vpliva na denarnice Slovencev uvedba carin ne bo imela. Na Gospodarski zbornici pa pravijo, da bi se cene za potrošnike lahko celo znižale. Podjetja, ki bi jih prizadele carine, bi namreč iskala nove kupce, tudi z nižanjem cen, je pojasnil glavni ekonomist Gospodarske zbornice Bojan Ivanc.
Največje breme carinske vojne za avtomobilsko industrijo
Ko je Trump omenjal recipročne carine, je imel v mislih predvsem avtomobile, še pojasnjuje Ivanc. Carinska stopnja na uvoz v Združenih državah Amerike izdelanega vozila je 10-odstotna, ZDA pa na evropska vozila zaračunajo le 2,5-odstotno carino. Če bo Trump uresničil svojo namero, bi se carinska stopnja za vozila, izdelana v Evropi, z 2,5 odstotka dvignila na 10 odstotkov. Ne drži pa, da so vse carinske stopnje na uvoženo blago iz ZDA v Evropsko unijo višje kot v obratno smer, dodaja Ivanc.
Kje se bodo torej poznale carine? Carine se bodo nanašale na trgovino na debelo, surovine in polizdelke, pravijo na Trgovinski zbornici. Na Gospodarski zbornici pa so izpostavili avtomobilsko industrijo. Prav ta naj bi prevzela največje breme carinske vojne.
V SIJ zaskrbljeni
Prvi bodo Trumpove ukrepe čutili v Slovenski industriji jekla, kjer sicer pravijo, da podrobnosti še niso jasne. SIJ je lani v ZDA ustvaril 9,9 odstotka prihodkov od prodaje. Prihodke so v primerjavi z letom poprej povečali za 16,5 odstotka. SIJ je sicer na ameriškem trgu prisoten že več kot 30 let, pred tremi leti pa je v bližini Čikaga vzpostavil veliko skladišče. S tem tudi kažejo, da je za SIJ ameriški trg zelo pomemben.
![gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2024/11/05/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a/672b2991bb789/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a.jpeg)
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Slovenija ima sicer trenutno za izvoz nerjavne debele pločevine v ZDA dodeljeno četrtletno uvozno kvoto, ki je oproščena carinskih dajatev, pojasnjujejo v SIJ. Količine, ki presegajo to kvoto, so obremenjene s 25-odstotno uvozno carino na jeklo. Za določene izdelke, ki jih ameriška podjetja ne proizvajajo, pa obstajajo izjeme. Te veljajo za točno določene kakovosti in dimenzije izdelkov.
Ukinitev kvot in izločitev ter morebitno nadaljnje zviševanje uvoznih dajatev bi negativno vplivalo na našo cenovno konkurenčnost v primerjavi z ameriškimi proizvajalci jekla, z zaskrbljenostjo pravijo v SIJ.
Neupravičene carine ne bodo ostale brez odgovora. Sprožile bodo odločne in sorazmerne protiukrepe, je Trumpu odgovorila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kakšni bi lahko bili ti ukrepi, pa še ni znano.