Nezadostni dokazi

Kajenje elektronskih cigaret manj škodljivo, vendar obstaja druga nevarnost

S.R./STA
30. 1. 2018, 14.36
Posodobljeno: 30. 1. 2018, 14.40
Deli članek:

V odboru FDA so prepričani, da uporabniki elektronskih cigaret IQOS najverjetneje ne opustijo klasičnih tobačnih izdelkov.

Profimedia
V odboru FDA menijo, da je majhna možnost, da bi uporabniki IQOS popolnoma opustili klasične tobačne izdelke.

IQOS je sistem, ki ga je razvil Philip Morris International, ki tobak segreje prek elektronsko nadzorovanega grelca. V svojem dokaznem gradivu za Svetovalni odbor Zveznega urada za živila in zdravila (FDA) so navajali, da so znanstvene študije pokazale, da uporaba sistema IQOS zmanjša tveganje za nastanek bolezni, ki so povezane s kajenjem, v primerjavi z navadnimi tobačnimi izdelki. 

FDA je ugotovil, da je tobačni gigant sicer ustrezno dokazal in podprl trditve, da znanstvene študije kažejo, da popolna zamenjava cigaret za IQOS bistveno zmanjša izpostavljenost telesa škodljivim ali potencialno škodljivim kemikalijam. Vendar pa je večina odbora prepričana, da je verjetnost, da bodo uporabniki popolnoma opustili kajenje klasičnih tobačnih izdelkov in prešli na uporabo sistema IQOS, majhna.

Menijo, da obstaja precejšnja verjetnost, da bi kadilci postali dolgoročni uporabniki tako IQOS sistema kot klasičnih tobačnih izdelkov, opozarjajo v Mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija.

"IQOS zmanjša izpostavljenost škodljivim kemikalijam le v primeru, da kadilci popolnoma opustijo kajenje klasičnih cigaret, za kar pa ne obstaja zadostno število dokazov, da se bo to res zgodilo. Praksa tudi pri nas kaže, da uporabniki elektronskih cigaret in drugih povezanih izdelkov navkljub začetnemu zanosu po opustitvi kajenja v večini primerov nadaljujejo z uporabo klasičnih tobačnih izdelkov," je povedal direktor Inštituta za mladinsko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj Jan Peloza.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu