Podrobnosti o tem, ali bo sistem carin ostal enak kot doslej, glede na zelo splošne napovedi ameriškega predsednika, še niso jasne, so nam odgovorili v Slovenski industriji jekla.
SIJ je v lanskem letu v ZDA ustvaril 9,9 odstotka prihodkov od prodaje. Prihodke pa so v primerjavi z letom poprej povečali za 16,5 odstotka. SIJ je sicer na ameriškem trgu prisoten že več kot 30 let, pred tremi leti pa so v bližini Čikaga vzpostavili veliko skladišče. S tem tudi kažejo, da je za SIJ ameriški trg zelo pomemben.
Slovenija ima sicer trenutno za izvoz nerjavne debele pločevine v ZDA dodeljeno četrtletno uvozno kvoto, ki je oproščena carinskih dajatev, pojasnjujejo v SIJ. Količine, ki presegajo to kvoto, so obremenjene s 25-odstotno uvozno carino na jeklo. Za določene izdelke, ki jih ameriška podjetja ne proizvajajo, pa obstajajo izjeme. Te veljajo za točno določene kakovosti in dimenzije izdelkov.
Ukinitev kvot in izločitev ter morebitno nadaljnje zviševanje uvoznih dajatev bi negativno vplivalo na našo cenovno konkurenčnost v primerjavi z ameriškimi proizvajalci jekla, z zaskrbljenostjo pravijo v SIJ.
Primorske Novice
Laško ponosno slavi tretje stoletje
Carine tudi na aluminij
V predelovalcu aluminija Impol so medtem obseg izvoza v ZDA kot odgovor na protidumpinške postopke zmanjšali že v letu 2020, so navedli za STA. Tudi tedaj je ZDA vodil Trump. Skupina je tako še leta 2019 na trgu ZDA realizirala 10 odstotkov celotne prodaje, v letu 2020 pa se je ta delež znižal na 4,5 odstotka. Še nižji delež prodaje ima v ZDA Talum iz Kidričevega. Lani so tam prodali manj kot pol odstotka svoje proizvodnje, zato jih carine ne bodo neposredno prizadele, so razložili za STA.
Odziv Evropske unije
Evropska komisija se bo po besedah njene predsednice Ursule von der Leyen na ameriške carine na uvoz jekla in aluminija odzvala z odločnimi in sorazmernimi protiukrepi. "EU bo ukrepala, da zaščiti svoje gospodarske interese, da zaščiti naše delavce, podjetja in potrošnike," je poudarila predsednica Evropske komisije.