Zdravstveni inšpektorat RS je bil preko sistema Safety Gate Rapex obveščen o odpoklicu igrače: Mini punčka z delfinom, tenis setom ali rolko. Igrača ne prestane kemijskih testiranj.
Gre za artikel številka: 42217001211000000155, 87567001211000000155 in 17510001211000000155. Izdelek se je v poslovalnicah prodajal v obdobju od 15. 12. 2023 do 9. 12. 2024
Uvoznik je podjetje TEDi GmbH & Co. KG, Brackeler Hellweg 301, 44309 Dortmund, Nemčija. Distributer pa TEDi BETRIEBS, d.o.o., Ptujska cesta 190, 2000 Maribor. Država porekla ni znana.
Presežene vrednosti ftalatov
Izdelek predstavlja resno tveganje za zdravje otrok zaradi presežene vsebnosti ftalatov, svarijo na straneh zdravstvenega inšpektorata. Izdelka ne uporabljajte in ga vrnite prodajalcu. Na straneh podjetja Tedi so ob tem pojasnili, da so testiranja pokazala povišane vrednosti mehčala DEHP. Izdelek lahko proti vračilu kupnine v vrednosti 1,55 evra vrnete v njihovo katerokoli poslovalnico ali ga zamenjate z drugim izdelkom iz njihove ponudbe.
Kaj so ftalati?
Glavni namen uporabe ftalatov je mehčanje polivinilkloridne (PVC) plastike, ki se uporablja za izdelavo številnih potrošniških izdelkov, ki jih pogosto najdemo v svojih domovih. Med njimi so vinilne talne obloge, lepila, detergenti, osvežilci zraka, mazivna olja, embalaža za hrano in oblačila. Ftalati se uporabljajo v izdelkih za osebno nego, vključno z mili, šamponi, laki za lase, parfumi in laki za nohte. Uporabljajo se tudi v mnogih otroških igračah, na primer v voščenkah, napihljivih igračah, modelirnih masah in črnilih.
Nekateri ftalati so v Evropi prepovedani, vendar ni nujno, da so tudi zunaj EU regulirani na enak način, ker se načini uporabe razlikujejo. Zato je mogoče na trgu EU kljub temu najti izdelke, ki vsebujejo prepovedane ftalate.
Kako lahko ftalati vstopijo v telo?
Obstaja več načinov, na katere so ljudje lahko izpostavljeni ftalatom, kar je povezano z različnimi načini uporabe teh kemikalij. Ena od poti vnosa je prek uživanja hrane in pijače, shranjene v posodah, ki vsebujejo ftalate. Otroci so lahko ftalatom izpostavljeni zaradi sesanja plastičnih igrač ali izdelkov, ki vsebujejo ftalate. Pomembna pot izpostavljenosti je tudi prek izdelkov za osebno nego, ki vsebujejo ftalate. Do izpostavljenosti lahko pride tudi prek stika s tkaninami in medicinskimi pripomočki, ki vsebujejo te snovi. V manjši meri lahko ftalate vdihavamo tudi iz zraka v notranjih prostorih ali prek prašnih delcev, ki se doma ali na delovnem mestu sproščajo iz plastičnih izdelkov. Pri otrocih je zaradi pogostega dajanja rok v usta večja verjetnost, da bodo izpostavljeni prašnim delcem, ki vsebujejo ftalate. Ko ftalati vstopijo v človeško telo, se hitro razgradijo v presnovke ftalatov in se z urinom precej hitro izločijo iz telesa.
Kako lahko ftalati vplivajo na zdravje?
Obstajajo dokazi, da so nekateri ftalati strupeni in da lahko kot takšni prispevajo k razvoju številnih kroničnih bolezni. Drugi ftalati takšnih lastnosti ne izražajo, zato veljajo njihovi trenutni načini uporabe za varne. Pri določenih ftalatih so odkrili, da vplivajo na reproduktivni sistem živali in so zato razvrščeni med snovi, strupene za razmnoževanje, kar pomeni, da lahko škodljivo vplivajo na plodnost pri ljudeh in na nerojenega otroka. Poleg tega lahko nekateri reprotoksični ftalati spremenijo delovanje hormonskega sistema in imajo posledično neželene učinke na zdravje nepoškodovanega organizma ali njegovo potomstvo. Ti učinki so pomembni tudi pri ljudeh, zaradi česar je Evropska unija razvrstila določene ftalate3 med snovi, ki vplivajo na hormonski sistem in so znane kot motilci endokrinega sistema, je navedeno na straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje.