Pred dnevi sta o velikem porastu števila bolnikov z respiratornimi okužbami, med katerimi prevladuje gripa, poročali obe največji slovenski bolnišnici. Tako v UKC Ljubljana kot UKC Maribor so morali posledično omejiti obiske. Razmere so celo tako dramatične, da v UKC Ljubljana bolniki na hodniku urgentne ambulante infekcijske klinike in internistične prve pomoči tudi po več dni čakajo na prosto posteljo. Infektologinja Mateja Logar je opozorila, da bo visoka obremenitev zdravstvenega sistema trajala še približno dva meseca, vrhunec sezone gripe je namreč šele pred nami.
Omejitev obiskov v UKC Ljubljana
V UKC Ljubljana morajo od ponedeljka vsi bolniki z znaki ali simptomi respiratorne okužbe nositi zaščitno masko, če je nimajo, lahko zanjo zaprosijo pri vratarju oziroma v ambulanti. Obvezno je tudi razkuževanje rok ob prihodu v ambulante in na oddelke. Na obisk v bolnišnico lahko prihajajo samo odrasli obiskovalci, ki so zdravi. Ob tem obiski otrok do sedmega leta starosti razen z izrecnim dovoljenjem lečečega/oddelčnega zdravnika niso dovoljeni. Obiski na oddelkih so dovoljeni za eno odraslo osebo naenkrat v času obiskov za 10 do 15 minut. Vse izjeme morajo biti predhodno dogovorjene z oddelčnimi zdravniki.
Kar zadeva porodnišnice in enote intenzivne terapije, morajo obiskovalci upoštevati njihova navodila glede obiskov. V UKC Ljubljana so še sporočili, da »zaradi epidemioloških in prostorskih razmer v urgentnih ambulantah in enodnevnih bolnišnicah obiski oziroma spremljevalci niso dovoljeni.«
V UKC Maribor nič drugače
Kot smo že poročali, je stanje dramatično tudi v UKC Maribor. Po pojasnilih predstojnice oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja Božene Kotnik Kevorkijan je »kar nekaj pljučnic tudi med mlajšimi ljudmi, predvsem povzročenih z mikroplazmo, od viroz pa gripa, pri nas bolj A, B redkeje.« še vedno beležijo tudi bolnike s covidom, nekaj pa je tudi viroz, povzročenih z respiratornim sincicijskim virusom. Vsi ti bolniki se seveda seštevajo, obremenitev za bolnišnico je tako velika.
Tudi Kotnik Kevorkijan je ocenila, da se je gripa šele začela širiti. »Po tem, kar slišimo iz Španije in Francije, kjer imajo gripo B, bi rekli, da je epidemija pri koncu, ampak pri nas je v glavnem gripa A in s to se običajno epidemija začne. Ko se začne pojavljati gripa B, vemo, da gre epidemija h koncu, ni pa v medicini nikoli 100-odstotnih pravil.«
Zaradi pojava gripe so v UKC Maribor že pred prazniki pozvali ljudi, da hodijo na obiske v bolnišnico le, če so zdravi ter brez znakov okužbe dihal, pri čemer na oddelku za pljučne bolezni ter na oddelku za hematologijo in hematološko onkologijo obiski niso dovoljeni oziroma so mogoči le po predhodnem dogovoru z lečečim zdravnikom. Enako velja za hospitalizirane paciente kliničnega oddelka za kardiologijo in angiologijo v tretji etaži klinike za interno medicino.
Stanje na Obali
Po poročanju Primorskih novic so po praznikih naval bolnikov doživeli tudi v Splošni bolnišnici Izola, manj obremenjeni pa so v Splošni bolnišnici Nova Gorica. Povsod sicer beležijo največ okužb z gripo. Če so v izolski bolnišnici obiske že omejili, se za zdaj za ta ukrep v Novi Gorici še niso odločili. Da so razmere dramatične v večini slovenskih bolnišnic, priča tudi izjava strokovnega direktororja izolske bolnišnice Tomaža Gantarja: »Tudi mi smo pred dnevi sprejeli nekaj bolnikov z zapleti zaradi gripe od drugod, kjer jih niso imeli kam dati.« Glede na prvi januarski vikend so sicer razmere v teh dneh že nekoliko boljše, je za časnik pojasnil Gantar. Se pa veča število otrok z okužbo dihal, ki potrebujejo krajše bolnišnično zdravljenje. »Obiske smo v torek prepovedali,« je še potrdil.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Po navedbah Erika Sedevčiča, strokovnega direktorja Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, tudi tam primeri naraščajo že tri tedne, a večjega navala zaradi zapletov pri virusnih obolenjih trenutno še ne beležijo. Med hospitaliziranimi prevladujejo starejši od 65 let s pridruženimi kroničnimi boleznimi. Obiskov še niso prepovedali, so pa že omejitev za eno osebo skrajšali na 15 minut pri enem odraslem pacientu, še poročajo Primorske novice.
Le posamične primere medtem beležijo v Bolnišnici Sežana, specialni bolnišnici za zdravljenje in rehabilitacijo kroničnih pljučnih bolnikov. Se pa tudi pri njihovih pacientih zadnje tedne pojavljajo okužbe dihal, saj jih sprejemajo iz drugih bolnišnic. Obiskov zaenkrat niso prepovedali, so pa uvedli omejitev na dve zdravi osebi. Priporočljiva je tudi uporaba mask.
Prepoved obiskov v Slovenj Gradcu in Murski Soboti, omejitve v Celju in na Jesenicah
V Murski Soboti so že 3. januarja uvedli popolno prepoved obiskov, saj je bila njihova bolnišnica predvsem zaradi povečanja števila bolnikov z respiratornimi okužbami prezasedena. Razmere so že več kot teden dni skrb vzbujajoče, zato so v bolnišnici bolnike iz celotne pomurske regije pozvali, naj pomoč najprej poiščejo v regijskih zdravstvenih domovih, na urgenco pa naj se odpravijo le nujni bolniki. Tudi tam so morali na urgenci bolniki na obravnave čakati na hodnikih.
Do preklica so obiski prepovedani tudi v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec. Razlog? Naval bolnikov zaradi respiratornih obolenj. Veljajo sicer nekatere izjeme, kot so denimo zdrav starš ob hospitaliziranem otroku, svojec težko bolnega in zdrav partner pri porodu, za katere so obiski dovoljeni v dogovoru z osebjem.
Na drugi strani so v Splošni bolnišnici Celje v ponedeljek obiske zgolj omejili, in sicer na eno zdravo osebno za obiske hospitaliziranih na neoperativnih oddelkih. Ob tem obiskovalcem priporočajo nošenje zaščitne maske. Obiske so v ponedeljek omejili tudi v Splošni bolnišnici Jesenice. Omejitev ene osebe na največ 15 minut velja do preklica.
Razmere na Dolenjskem
Obiski so medtem prepovedani na pljučnem in infekcijskem oddelku novomeške bolnišnice, ostali oddelki imajo obiske omejene na enega zdravega obiskovalca za 15 minut. Tudi tam zaradi respiratornih okužb beležijo povečan obisk urgence, a vsaj zaenkrat ne beležijo večjega števila hospitaliziranih bolnikov, imajo pa za primer povečanega priliva bolnikov pripravljen načrt ukrepanja, je poročal Dolenjski list.
Kar zadeva Splošno bolnišnico Brežice, kjer so splošne obiske na internem oddelku omejili že lani novembra, so imeli pred dnevi hospitalizirane štiri bolnike z gripo, sicer pa je v zadnjem obdobju zaradi gripe na urgenci pomoč iskalo večje število ljudi. »Več potrditev okužb z virusom gripe je bilo odkritih tudi v pediatrični urgentni ambulanti, vendar noben otrok zaradi gripe ni bil hospitaliziran,« je za Dolenjski list pojasnila direktorica Anica Hribar. Pričakujejo porast števila obolelih z gripo, zato omejitev splošnih obiskov ostaja v veljavi.