Problematika omrežnin

V servisni delavnici oktobra 120 evrov za elektriko, novembra že 207 evrov

S.R.
20. 12. 2024, 05.57
Posodobljeno: 20. 12. 2024, 10.32
Deli članek:

Obrtniki in drugi poročajo o znatno višjih novembrskih položnicah za električno energijo. Medtem so v agenciji za energijo, ki je avtorica novega sistema obračunavanja omrežnine, vendarle naznanili nekatere spremembe.

Marko Vaupotič
Po novem bodo imela tudi podjetja enoletno prehodno obdobje, ko jim ne bo obračunana presežna moč, če dogovorjene moči ne bodo spreminjali.

Saga okoli novega načina obračunavanja omrežnine se kljub temu, da je vlada Roberta Goloba Agencijo za energijo že pred pol leta pozivala, naj pri omrežninah stopi korak nazaj, lep čas ni premaknila z mrtve točke. Tako so jeseni začele veljati spremembe, ki so pričakovano udarile zlasti tista gospodinjstva, ki imajo sončno elektrarno in več energetsko intenzivnih naprav, v prvi vrsti toplotno črpalko, ter seveda tudi številne obrtnike in industrijo. Agencija se je zdaj, kot kaže, vendarle nekoliko omehčala, a še prej o podražitvah.

Ker so ta mesec na domove začele prihajati položnice za električno energijo za mesec november, torej prvi mesec tako imenovanega zimskega obdobja, sezone z višjimi tarifami pri obračunu omrežnine, smo se za prve vtise obrnili na nekatere obrtnike in manjše poslovne odjemalce. Tako so nam v eni od servisnih delavnic na širšem območju Ljubljane pojasnili, da obračuna za leto 2024 še niso prejeli, a da se jim je znesek na računu s 13 evrov oktobra dvignil na 43 evrov novembra. Imajo sicer sončno elektrarno.

V še eni servisni delavnici, ki se prav tako nahaja na širšem območju Ljubljane in v kateri se ogrevajo s toplotno črpalko, so navedli, da se jim je položnica za elektriko podražila za 90 evrov, in sicer s 120 evrov oktobra na 207 evrov novembra. So pa dodali, da se je strošek v njihovem gospodinjstvu, torej hiši, v kateri živijo, znižal za 20 evrov.

Znatno "težjo" novembrsko položnico za električno energijo so prejeli tudi v enem od kozmetičnih salonov v okolici Ljubljane, kjer so nam pojasnili, da so za mesec avgust letos za elektriko plačali 138 evrov, za september 134 evrov, za november pa kar 205 evrov.
Da s terena dobivajo podatke, da je nov način obračunavanja omrežnin prinesel višje položnice za elektriko v številnih podjetjih, so nam potrdili tudi na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Poudarili so, da "kljub zagotovilom agencije, da bo pri malih obrtnikih in malih poslovnih odjemalcih položnica za elektriko po novem celo nižja, ni tako".

GZS poziva k spremembam

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so medtem Agencijo za energijo v sredo znova pozvali k spremembam sistema omrežnine, da bi ta tudi gospodarskim subjektom omogočal prilagoditve energetske porabe. Obstoječi sistem namreč predvsem industriji, ki dela 24 ur na dan in sedem dni na teden, ne omogoča prilagajanja in bo zato močno povečal stroške poslovanja. Prilagajanja tudi ne omogoča storitvenim dejavnostim, kot sta trgovina in gostinstvo. Na GZS tako ocenjujejo, da je sistem, ki je trenutno v veljavi, »neživljenjski in celo v nasprotju z zakonodajo«. Po njihovem mnenju so potrebne korenite spremembe. Obenem pozdravljajo predlog poslanske skupine SD, da vlada »nemudoma pripravi ustrezne rešitve, s katerimi bo do konca mandata zamrznila višino omrežnine na povprečje z 31. septembra letos«.

Prehodno obdobje tudi za podjetja in druge spremembe

posestvo-berce, advent-berce, intervju

Izpostavljeno

Lokalno darilo, ki osvaja srca

Agencija za energijo je medtem vendarle naznanila nekatere spremembe sistema, ki bodo začele veljati 1. januarja prihodnje leto. Tako bodo imela po novem tudi podjetja enoletno prehodno obdobje, ko jim ne bo obračunana presežna moč, če dogovorjene moči ne bodo spreminjali. V nasprotju z gospodinjstvi in malimi poslovnimi odjemalci, za katere velja dveletno prehodno obdobje, bo za poslovne odjemalce s priključno močjo nad 43 kilovatov prehodno obdobje veljalo le do konca leta 2025. V tem enoletnem prehodnem obdobju se tako tudi podjetjem presežna moč ne bo obračunavala, če dogovorjene moči za leto 2025 ne bodo spremenili. Ker so jo nekateri že spremenili, jo bodo lahko najpozneje do 20. januarja povrnili na vrednost, ki jo je pred začetkom izvajanja novega sistema določil elektrooperater, so pojasnili v agenciji.

S spremembami, ki bodo začele veljati z novim letom, se uvaja tudi znižanje minimalnih moči. Za poslovne odjemalce nad 43 kilovatov se bo tako minimalna moč znižala s 25 na 15 odstotkov priključne moči, s čimer se bo zagotovil nižji strošek omrežnine, obenem pa nižji prispevek za obnovljive vire energije. Znižale se bodo tudi obračunske moči za uporabnike sistema na nizki napetosti s priključno močjo, enako ali manjšo od 43 kilovatov, ki se jim 15-minutne meritve za prevzeto energijo ne evidentirajo. Prav tako se bo z novim letom za vse uporabnike spremenil rok, do katerega lahko spremenijo dogovorjeno moč za naslednji mesec, in sicer z 8. na 15. v mesecu. Razlog za to spremembo je dejstvo, da nekateri odjemalci do 8. v mesecu še ne prejmejo računa za elektriko. Na Agenciji za energijo so ob tem izrazili pripravljenost na še nekatere druge spremembe sistema.

Z vprašanjem, kako gledajo na novosti in kakšne spremembe si še želijo, smo se obrnili na OZS. Pojasnili so, da si želijo predvsem, da se "zagotovi daljše prehodno obdobje, v tem času pa naj se omrežninski sistem spremeni tako, da bo tudi gospodarskim subjektom omogočal prilagoditve energetske porabe". Ob tem so izpostavili, da obrtniki in podjetniki, ki večinoma svoje delo opravljajo čez dan, ko je tarifa najvišja, svojega poslovanja ne morejo spremeniti tako, da bi zaradi nove metodologije delali ponoči.

Jure Klobčar
Direktorica Agencije za energijo Duška Godina vseskozi poudarja, da bo za povprečnega gospodinjskega odjemalca letni strošek za omrežnino dejansko nižji.

Vlada pripravlja analizo stanja

Vlada je v sredo napovedala, da glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja, v katero želijo identificirati morebitne pomanjkljivosti obstoječega sistema in oblikovati konkretne predloge za njegovo izboljšanje. Vlada je obenem sistemskemu operaterju elektroenergetskega omrežja Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon. Eles je pozvala še, naj, če je le mogoče, predlaga enostavnejši oziroma ustreznejši sistem. Hkrati je vlada okoljskemu ministrstvu naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov. Sistem obračuna omrežnin je sicer pripravila agencija za energijo, ki, kot so včeraj znova poudarili na vladi, deluje kot neodvisna in strokovna ustanova na področju energetike.

Estrada

Jamie Lee Curtis, Angela Lansbury
Filmska adaptacija

Umor, je napisala: Bo Angelo Lansbury nasledila Jamie Lee Curtis?

Dobrodelni maraton, Martin Golob
Radio 1

Dobrodelni maraton: Martin Golob z izjavo voditelje spravil v zadrego

kraljeva družina Kate William
Pred prazniki

Video in foto: Kate in William z objavo ganljive božične voščilnice prekinila tradicijo

kevin-costner
Estrada

Foto: Je priljubljeni igralec Kevin Costner pred božičem le našel zamenjavo za svojo bivšo ženo?.

Tjaša Slokar Kos, Jani Muhič
Menjava v vodstvu

Spremembe na POP TV: Po desetletju se poslavlja z vodstvenega položaja

Andraž Zupančič
Obsežna podpora

(Video) Tako smo v uredništvu Svet24 skupaj s kolegi iz uredništev po vsej Sloveniji presenetili Denisa Avdića in ekipo Radia 1

Zanimivosti

ročno zlaganje v pekače 1
Zanimivosti

Pri Pečjaku v decembru spekli za 3 in pol Triglave potic

čiščenje kopalnice
Čist dom

Poenostavimo hišna opravila s triki, ki prihranijo čas

Chocolonely_800x600px_01
Zanimivosti

To čokolado boste jedli brez slabe vesti

radio-1, eno-srce-ena-slovenija
Zanimivosti

Avdić: Anita Ogulin nas je naučila, kako pomagati ljudem

Radio 1, dobrodelni maraton
Radio 1

Dobrodelni maraton: Skupaj zbrali več kot milijon evrov

tomaž kavčič, panettone
Zadnje ure

Dobrodelni maraton: Chef Tomaž Kavčič presenetil z 10-kilogramskim kruhom, ob polnoči množico na noge dvignil Vunjak