Predsednik vlade Robert Golob je po odhodu Marjana Šarca v Bruselj tudi uradno prevzel posle kot začasni minister za obrambo. Premier je bil deležen slovesnega sprejema z vojaškimi častmi, nato je opravil sestanek z vodstvom ministrstva, kasneje se je srečal še z vodji organizacijskih enot in organov v sestavi. Golob lahko vodi obrambni resor do sredine oktobra. Kot je zagotovil, bo prihodnji mesec predstavil kandidata za novega obrambnega ministra, v procese vojaškega posla z nabavo oklepnikov pa se kot začasni minister ne bo vpletal. Te naloge čakajo Šarčevega naslednika s polnim mandatom.
Visoko stanje duha v vojski
Premier je bil z vsebino obiska na ministrstvu za obrambo zelo zadovoljen. "Informirali so me, da je stanje tako v vojaškem delu kot v sistemu zaščite in reševanja več kot zadovoljivo. Najpomembnejše je, da je oprema bistveno boljša kot kadar koli, prav tako je v vojski visoko stanje duha, zato je tudi prihodnost zelo svetla. V vojski se pripravlja obsežna menjava generacije, zato je vojska že lani začela aktivno pridobivati nove kadre, kar bomo nadaljevali," je ocenil predsednik vlade, ki je pohvalil predane ljudi v sistemu zaščite in reševanja.
Golob predvideva, da se bodo ekstremni vremenski dogodki v Sloveniji nadaljevali, zato, pravi, sta ključni ustrezna opremljenost in organiziranost, saj bo le tako učinkovitost na najvišji ravni. "Kolikor se bo dalo, bomo poskušali delovati preventivno. Generalna ugotovitev je, da sta vojska in sistem zaščite in reševanja neločljivo povezana. Ko delamo skupaj, imamo najboljše rezultate, zato so investicije v dvojne zmogljivosti tista pot, ki kaže, kam bomo usmerili večino vojaških izdatkov. Minuli teden je požar na Krasu pokazal, da sistem deluje bolje kot kadar koli prej," je dejal Golob in za september napovedal predstavitev novih projektov.
Ugibanja o možnostih Črnčeca
V prvi polovici julija je premier ob robu zasedanja Nata v Washingtonu nekoliko razburil koalicijske partnerje z napovedjo, da bo najverjetneje do konca leta 2024 podpisana pogodba za nakup osemkolesnikov, favorit za sklenitev posla pa je Patria. Tokrat je pojasnil, da se je z njegove strani zgodil šum v komunikaciji in da je Slovenija trenutno v postopku usklajevanja ponudbe s finskim podjetjem. Neuradno je bil predsednik vlade sicer nekoliko zadržan do sodelovanja s Patrio, s katero ima Slovenija slabe izkušnje, a, kot pravi, se s procesom nabave osemkolesnikov ukvarjajo strokovne službe, ki jim v celoti zaupa. Kot zatrjuje, bo v vsakem primeru zagotovljena preglednost posla na najvišji ravni, pri čemer je podčrtal, da ni nujno, da bo na koncu res prišlo do sodelovanja s Patrio.
Golob izraža zadovoljstvo nad delom ekipe na ministrstvu za obrambo in si želi kontinuiranega vodenja resorja tudi po njegovem odhodu s položaja začasnega ministra. Če ne bi bilo parlamentarnih počitnic, bi kandidata za Šarčevega naslednika sporočil prej kot čez predvidoma tri tedne, je dejal. V načrtu je, da bo novi minister zavihal rokave septembra, o imenih pa nikakor ni želel govoriti. Vse od Šarčeve izvolitve za evropskega poslanca se pojavljajo ugibanja, kakšne možnosti za prevzem obrambnega resorja ima Damir Črnčec, ki ga je vlada minuli teden znova potrdila za državnega sekretarja. Črnčec, nekoč tesno povezan z Janezom Janšo, danes pa je na Golobovi strani, je edini z vrha Šarčeve ekipe, ki je ostal na ministrstvu, saj je drugi državni sekretar Rudi Medved odšel v pokoj. Glede na to, da Golob išče novega ministra tako znotraj kot zunaj obstoječe strukture ministrstva, je nekdanji obveščevalec Črnčec med potencialnimi kandidati za vodenje obrambnega resorja. Neuradno si ga nekateri želijo tudi za državnega sekretarja za nacionalno varnost, za kar pa menda ni veliko možnosti. To funkcijo sedaj opravlja Vojko Volk, ki ima tudi druge zadolžitve v kabinetu predsednika vlade na področju mednarodnih zadev.
Neuradno ima svojega favorita tudi poslanska skupina Svobode, a poslanec in predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Martin Premk po naših informacijah nima veliko možnosti za prevzem ministrske funkcije. Če se bo Golob na koncu odločil za Črnčeca, je pričakovati nekaj negodovanja v koalicijskih vrstah, predvsem pri Socialni demokratih in Levici. Ob nastopu Golobove vlade je nekaj prahu dvignilo že njegovo imenovanje za državnega sekretarja, praksa pa kaže, da koalicija običajno ne nasprotuje predlogom predsednika vlade glede zapolnitve ministrske zasedbe. Prav tako ni pričakovati, da bi manjši koalicijski stranki zaradi Črnčeca zagrozili z odhodom iz koalicije, saj bi to povečalo možnosti za predčasne volitve, ki nobeni vladni stranki ne ustrezajo.
Velikodušna cenitev
Ko gre za popoplavno obnovo po lanski hudi ujmi, je priprava strokovnih predlogov vzela največ časa, je slišati iz vladnih vrst. Ker so poplavne karte sedaj izdelane, se lahko upravni postopki naposled izvedejo. Državljani, ki so jim lanske poplave uničile domove, naj bi jeseni imeli vse informacije o ponudbi vlade. Odločili se bodo lahko za izplačilo odškodnine, izbiro nadomestnega objekta ali pa bodo izkoristili državno pomoč pri izgradnji nove hiše, če imajo v lasti zemljišče. Kot kaže, se večina nagiba k izplačilu odškodnine. Iz kabineta predsednika vlade medtem prihajajo informacije, da je cenitev velikodušna, o čemer naj bi se prepričal tudi premier. Kot pravijo vladni viri, popoplavna obnova v ničemer ne bo vplivala na druge projekte, ki si jih je koalicija začrtala v drugi polovici mandata. Jeseni bosta v ospredju plačna in pokojninska reforma, medtem ko gredo premiki na področju zdravstva po korakih. Premier kot prioriteto napoveduje ločitev javnega in zasebnega zdravstva, kar naj bi podpirali številni koncesionarji, s katerimi se je pogovarjal. Kar se tiče njegove ministrske ekipe, do konca mandata ni pričakovati rekonstrukcije vlade, lahko pa bi se zgodila sprememba na katerem od ministrskih položajev. Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh, ki jo jeseni v državnem zboru čaka nova interpelacija, za zdaj uživa premierjevo zaupanje.