Zdravstvo: Vlada napoveduje sanacijo poslovanja bolnišnic
Več slovenskih bolnišnic, med katerimi je tudi ptujska, posluje v rdečih številkah. Izgube iz poslovanja, namesto da bi se sanirale, se več ali manj samo nalagajo in povečujejo.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc pravi, da so v interventnem zakonu z ukrepi za finančno sanacijo bolnišnic predvideni sanacijski upravitelji in sanacijske uprave. Direktorji vseh zavodov, kjer bo potekala sanacija, bodo morali pripraviti sanacijske programe s konkretnimi cilji in organizacijskimi, finančnimi ter procesnimi ukrepi. Ministrica pričakuje, da bo interventni zakon tako hitro pripravljen, da ga bodo po nujnem postopku obravnavali že na septembrski seji državnega zbora. O tem, koliko naj bi bil finančno "težak" ta interventni zakon, tudi v četrtek na novinarski konferenci po seji vlade ni želela govoriti. Je pa povedala, da se je na koaliciji omenjala številka 60 milijonov evrov, saj toliko skupaj znašajo obveznosti bolnišnic, ki so neporavnane že več kot 90 dni. Ministrica verjame, da bodo našli prave rešitve, denar ter tudi sanirali bolnišnice.»Konec poslovnega leta 2016 je 15 slovenskih javnih bolnišnic v bilanci stanja izkazovalo primanjkljaj v skupni višini 170 milijonov evrov, preostalih 11 bolnišnic izkazuje presežke v skupni višini 16 milijonov evrov. Skupen kumulativni primanjkljaj vseh 26 bolnišnic je na dan 31. 12. 2016 znašal nekaj manj kot 154 milijonov evrov,« so navedli na ministrstvu za zdravje.
Sredi julija je dolg Splošne bolnišnice Ptuj do dobaviteljev znašal 6,7 milijona evrov, povprečni plačilni roki so bili 230 dni. Zavod že vse leto 2017 iz rednega poslovanja ustvarja izgubo. V prvih petih mesecih tega leta so je pridelali 800.000 evrov, lansko poslovno leto pa so zaključili s primankljajem v višini 1,2 milijona evrov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se