Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V obdobju vročinskih valov ljudje umirajo pogosteje


Monika Horvat
20. 7. 2019, 21.03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pred kratkim je sosednjo Hrvaško pretresel tragičen primer, ko je štiriletnica, ki jo je oče pustil za več kot dve uri v avtomobilu na vročini, umrla za posledicami vročinskega udara in dehidracije. Ker je pred nami nov vročinski val, je treba poskrbeti predvsem za svoje zdravje in se izogniti možnostim, da nas doleti smrtno nevarni vročinski udar. Preverili smo, kako se temu izogniti, kakšni so znaki in kako v primeru vročinskega udara ukrepati.

1563458652_mh-vročinski_udar.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so bile v zadnjih petih letih (2013–2017)štiri bolnišnične obravnave zaradi vročinske in sončne kapi: »V tem istem obdobju nismo zabeležili primera smrti zaradi vročinske in sončne kapi. Vendar pa v obdobju vročinskih valov opažamo večjo umrljivost od pričakovane. Tako je bilo leta 2015 v obdobju vročinskih valov v Sloveniji 7 % več primerov smrti. Največ primerov smrti zaradi vročinskih valov je bilo med starejšimi ter pri osebah s kroničnimi srčno-žilnimi boleznimi. V mestih stanje dodatno poslabšuje onesnažen zrak z delci (PM) in ozonom,« sta pojasnili dr. med., spec. jav. zdrav. Ana Hojs in Simona Perčič iz NIJZ.

Vročinski udar je lahko usoden

Sogovornici pojasnita, da je vročinski udar oziroma vročinska kap ena od pojavnih oblik pregretja telesa: »Prizadeti se običajno ne poti več, takrat je koža vroča in suha, telesna temperatura presega 40 °C, prizadeti ima lahko krče, neobičajne, nehotene gibe, motnje ravnotežja, pojavijo se motnje zavesti, ki se lahko stopnjujejo od zmedenosti do slabše odzivnosti do nezavesti in smrti.«

Znaki dehidracije

»Prvi znaki vročinskega udara so žeja, suha usta, slabša napetost kože (turgor), utrujenost, glavobol, izločanje manjše količine urina in malo temnejši urin. To so znaki blage dehidracije pri odraslih, ki kažejo, da moramo nujno popiti tekočino. S stopnjevanjem dehidracije pa se lahko pojavijo še višja frekvenca bitja srca in dihanja, nižanje krvnega tlaka, krči, slabost, suha koža, vrtoglavica, zmedenost, omedlevica, motnje vida in tudi smrt,« opozarjata zdravnici.

Najbolj ogroženi starejši, otroci in bolniki

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.