Leta 2025 z avtistično motnjo vsak drugi deček in vsaka deseta deklica?
V Sloveniji tako kot drugod po svetu strmo narašča pojavnost spektroavtističnih motenj. Po ocenah strokovnjakov ima najmanj 1 % oseb v celotni populaciji avtistično motnjo, kar pomeni najmanj 20.000 ljudi. Toda zadnje ocene so še višje. Medtem ko naj bi v letu 2015 takšno motnjo imel eden od desetih dečkov in ena od 50 deklic, nekatere strokovne presoje glede na trend v zadnjih letih napovedujejo, da naj bi bil leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica z avtizmom.

Da gori rdeči alarm, opozarja Inge Zorec iz mariborskega društva za pomoč otrokom z avtističnimi motnjami Školjke: »Pristojne službe se premalo zavedajo problematike na področju avtizma, ki še prihaja. Napovedi so zelo zaskrbljujoče, saj strokovnjaki napovedujejo, da bo do leta 2040 vsak šesti deček avtist.«
Enake težave kot pred desetletjem
Kljub strmemu naraščanju avtizma pa pristojni organi ne naredijo premikov na teh področjih. Osebe z avtizmom in njihove družine se soočajo s skoraj povsem enakimi težavami kot pred desetletjem, pravi Inge, ki so ji te še kako poznane, saj je tudi sama mati otroka z avtizmom. »Še zmeraj vsi otroci z avtizmom nimajo stalnega spremljevalca, pa čeprav jim je tovrstna dodatna pomoč zagotovljena v pravnomočnih odločbah o usmeritvi otrok, ki jih na podlagi mnenja strokovne komisije izda zavod RS za šolstvo. Šola pa jo nato izvaja s pomočjo individualiziranih programov. Toda ta lahko stalnega spremljevalca zaposli le, če ji ga posebej odobri ministrstvo za izobraževanje.« Težava pa je v tem, da stalnega spremljevalca dobijo le slepi ter težje in težko gibalno ovirani otroci. V tem času je sicer po njenih besedah v obravnavi zakon o stalnem spremljevalcu otrok z avtizmom.
Večja pojavnost avtizma povezana tudi z višjo starostjo staršev?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se