Kako preprečimo razvoj sončarice
Ob visokih temperaturah in sončni pripeki se lahko pripeti, da se naše telo pregreje. Čezmerno izpostavljanje glave soncu lahko namreč vodi v toplotni udar.

Sončarica nastopi takrat, ko svojo glavo nezavarovano dalj časa izpostavljamo vročemu soncu. Ker je hkrati po navadi tudi celotno telo dolgotrajno izpostavljeno zelo visokim temperaturam in visoki vlažnosti, lahko pride do odpovedi mehanizma za uravnavanje telesne temperature – pravimo, da pride do toplotnega udara. Ker telo ni več sposobno oddajati toplote, se lahko njegova temperatura precej zviša (okrog 40 stopinj) in ogroženi so različni življenjski procesi v organizmu. Če človek ne dobi hitro prave pomoči, lahko celo umre.
Ne spreglejte predstopnje sončarice
Preden nastopi sončarica, pride do vročinske izčrpanosti. Ta nastane zaradi tega, ker telo izgubi veliko vode in soli. Za vročinsko izčrpanost so značilni utrujenost, bleda koža, znojenje, bruhanje ter tudi krči mišic v nogah in rokah. Oseba naj se nemudoma umakne v hladen prostor. Priporočljivo je hlajenje s hladno vodo (prha, obkladki), ne pozabite na uživanje vode po požirkih.
Nevarna sončarica
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se